Webnoviny - Svet

Poslankyňa Nicholsonová chce mikropôžičky pre rómske osady

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Nicholsonová (SaS) by zrejme riešila odkupovanie pozemkov, na ktorých stoja nelegálne rómske osady, cez mikropôžičky alebo e-pay karty.

„Podporila by som možno mikropôžičky, ktoré by si mohli za určitých podmienok brať a nejako to napríklad odpracovať,“ uviedla Nicholsonová v súvislosti s pripravovaným návrhom poslanca Petra Polláka (OĽaNO). Alternatívne si vie predstaviť použitie e-pay kariet, ktoré by podľa nej boli ideálne na takéto situácie.

Ak by sa pristúpilo k e-pay kartám, tak by peniaze automaticky odchádzali z ich účtov napríklad na účet štátu, uviedla Nicholsonová. Domnieva sa, že v momente, keď dáme osadníkom peniaze v hotovosti, tak sa prejaví fenomén úžery, ktorý je v osadách obrovský.

Podľa Nicholsonovej sú riešením e-pay karty

„Úžerník zoberie všetky peniaze a vypláca im to v naturáliách, samozrejme, väčšinu peňazí si nechá,“ pripomenula Nicholsonová s dodatkom, že aj z tohto dôvodu sa jej zdá zatiaľ Pollákov návrh nedotiahnutý. Ak by sa to ale ošetrilo cez e-pay karty alebo nejakým obdobným spôsobom, a teda by osadníci mali zriadené účty s trvalým príkazom, tak potom si Pollákov návrh vie predstaviť. Dodala však, že v tejto záležitosti ju zatiaľ nikto neoslovil a uvidí, s čím poslanci prídu.

Hlavný problém pripravovaného návrhu vidí Nicholsonová v tom, že ak štátom odkúpené pozemky nebudú osadníci splácať, tak na dávku v hmotnej núdzi štát siahnuť nemôže. „Neviem si predstaviť, z čoho budú Rómovia z osád splácať tie pozemky, pretože drvivá väčšina tých, ktorí žijú v osadách sú na dávkach v hmotnej núdzi. V prípade, že to nebudú splácať, dávka v hmotnej núdzi nie je exekvovateľná a štát nebude mať páky na to, aby si to od nich akýmkoľvek spôsobom vymáhal,“ vysvetlila Nicholsonová.

Navyše, príspevok na bývanie, tak ako je v súčasnosti nastavený, nepokrýva reálne náklady spojené s bývaním, a teda sa pýta, z čoho by to osadníci platili. „Neviem si to predstaviť, možno budeme mať odpoveď, možno to dotiahnu do konca,“ skonštatovala Nicholsonová.

Rómska otázka je zapeklitá

Poslankyňa za SaS však súhlasí s tým, že tento problém treba riešiť. „Je to zapeklitá otázka, ktorú neriešime celé desaťročia (…) Malo by to byť riešené prierezovo cez politické subjekty a možno viacerí by sme si mali nad to sadnúť a prísť s nejakým komplexným riešením, ktoré by bolo dotiahnuté do konca,“ domnieva sa.

Filozofia Pollákovho návrhu spočíva v tom, že treba nájsť spôsob, ako odškodniť alebo zabezpečiť vlastnícke práva ľudí, ktorí vlastnia pozemky v rómskych osadách. Obce to podľa Polláka nedokážu riešiť bez toho, aby štát, vláda, či parlament nedali jasné pravidlá. Jeho predstava je taká, že štát ponúkne poškodeným majiteľom buď výmenu pozemku, alebo odkúpenie pozemku s tým, že v úvode štát požičia peniaze obciam, ktoré pozemky odkúpia.

Následne do piatich rokov by si však pozemok Rómovia, ktorí v osadách žijú, mali odkúpiť. Tak by sa prvotne investované finančné prostriedky vrátili späť do štátneho rozpočtu, predstavil svoju predstavu o zákone Pollák.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM