Webnoviny - Svet

Posledná schôdza parlamentu bude aj o Čentéšovi a imunite

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) zvolal na 31. januára poslednú riadnu schôdzu parlamentu v tomto volebnom období.

V návrhu programu 28. schôdze je aj rokovanie o viackrát presunutých návrhoch na zrušenie priestupkovej imunity poslancov či tzv. Mečiarových amnestií.

Je však neisté, či o týchto témach bude parlament skutočne rokovať a hlasovať, znenie programu sa schvaľuje na úvod schôdze a môže sa zmeniť aj počas jej trvania. Opozícia už o poslaneckých návrhoch rokovať nechce.

Na úvod schôdze sa členovia Národnej rady SR opäť vyjadria k prezidentom vrátenej novele zákona o sociálnych službách. Jej kritici tvrdia, že je retroaktívna a zdraží prístup k službám poskytovaných domovmi sociálnych služieb. V druhom čítaní rozhodnú o novele zákona o cestnej premávke, ktorá zavádza princíp objektívnej zodpovednosti. Ak bude novela schválená, vlastník auta ponesie zodpovednosť za priestupky, pri ktorých nebude možné zistiť jej vinníka.

Návrhy v prvom čítaní zrejme vyradia

Hrušovský do programu zaradil aj návrh podpredsedu snemovne Milana Horta (SDKÚ-DS) na prijatie uznesenia, ktorým parlament vyzve prezidenta, aby zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša vymenoval do funkcie. Slovenský parlament sa vyjadrí aj k tomu, či sa Chorvátsko stane 28. krajinou Európskej únie.

V zozname 76 bodov figurujú aj štyri desiatky poslaneckých návrhov v prvom čítaní, vzhľadom na to, že parlament čaká posledná schôdze vo volebnom období, tieto zákony už nemožno schváliť a dá sa očakávať, že plénum ich z programu vyradí. Zákony v druhom čítaní schválené byť ešte môžu.

Medzi nimi sú návrhy Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa okresali rodičovské dávky a príplatky k príspevku pri narodení dieťaťa pre nepracujúcich rodičov, novela Ústavy SR z dielne Smeru-SD, ktorou chcú do ústavného textu zakomponovať ustanovenie, že Slovensko uznáva len menšinové práva na individuálnom základe, aj obmedzenie strieľania psov a mačiek v lesoch od poslancov za SaS. Začiatok schôdze Hrušovský naplánoval tradične na utorok o 13:00.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM