MI Zo zahraničia

Postrach pijanov? Budú ich značkovať náramkom napojeným na úrady!

Spáchať trestný čin pod vplyvom alkoholu sa vo Veľkej Británii nevypláca. Súd môže previnilcom nariadiť zákaz pitia, ktorý bude sledovať náramok na nohe.

Ilustračný obrázok k článku Postrach pijanov? Budú ich značkovať náramkom napojeným na úrady!
Zdroj: pixabay.com

Ak niekto nezvláda alkoholické opojenie, ľahko sa stáva agresívnym, či príliš odvážnym. Dokazuje to aj štatistika, podľa ktorej alkohol zohráva svoju úlohu až pri 39 % násilnej kriminality a veľmi často spúšťa aj domáce násilie.

Údaje zverejnil britský minister zodpovedný za políciu Kit Malthouse a platia pre Veľkú Britániu, ale je pravdepodobné, že situácia na Slovensku je veľmi podobná. Briti prišli s naozaj kurióznym riešením – protialkoholickými náramkami pre odsúdených previnilcov.

Mohlo by vás zaujímať

Ani jedno pivo!

Prísne opatrenie je nepochybne nočnou morou všetkých pijanov. Úspešne funguje už od minulého roka vo Walese, a teraz ho zavádzajú aj v Anglicku. Princíp je jednoduchý. Odsúdení previnilci, ktorí spáchali trestný čin pod vplyvom alkoholu, môžu dostať povinnosť nosiť na členku špeciálny náramok.

„Náramok monitoruje ich pot každých 30 minút. Ak zaznamená alkohol, vyšle upozornenie probačnému pracovníkovi,“ uvádza portál thelondonecono­mic.com.

Špeciálne monitorovacie zariadenie vyhodnocuje pot človeka 24 hodín denne. Ak jeho nositeľ poruší zákaz pitia alkoholu, hrozí mu pokuta alebo mu súd môže udeliť ďalší trest. Náramky sa dávajú len osobám starším ako 18 rokov a ľuďom, ktorí nie sú na alkohole závislí. Briti si uvedomujú, že alkoholici potrebujú v prvom rade liečbu a nie tresty.

Mohlo by vás zaujímať

Skvelé výsledky

Vo Walse už takýmito protialkoholickými náramkami „vyzdobili“ viac ako stovku previnilcov a paradoxne si to aj mnohí z nich pochvaľujú. Vraj im to pomohlo lepšie sa ovládať, keď vidia pred sebou fľašu alkoholu. Dokázali byť triezvi až 95 % dní, keď nosili na členku toto zariadenie.

„Jeden muž mi povedal, že ten náramok mu nielenže zmenil život, ale doslova ho zachránil,“ cituje portál slová ministra zodpovedného za políciu Kita Malhousa.

Rovnakú skúsenosť popisujú a probační pracovníci vo Walese. Zo svojej skúsenosti z praxe vidia, že ľudia s náramkom majú väčšiu disciplínu pri abstinovaní, vďaka čomu sa nedostávajú do problémov a sú za to vďační. Znižuje sa aj počet trestných činov, pri ktorých asistoval alkohol a v nočných uliciach je menej výtržností. Existuje však aj kritika tohto opatrenia.

„Takéto značkovanie ľudí len stigmatizuje a nerieši korene problému,“ uvádza Nuno Alburquerque z britského Centra pre liečbu závislostí. Myslí si, že probačné úrady by mali viac spolupracovať s odborníkmi na liečbu závislostí, aby človek nezačal znovu piť, keď mu dajú dole monitorovací náramok.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM