Webnoviny - Svet

Potápači vyniesli z plies už vyše štyri tony odpadu

WEBNOVINY.SK

POPRAD 23. októbra (WEBNOVINY) – Už viac ako štyri tony rôzneho odpadu vyzbierali potápači počas šestnástich ročníkov akcie Čisté vody. Potápači dnes vyniesli z dna Štrbského plesa 234 kilogramov odpadu. Podstatnú časť tvoril klasický turistický odpad, ako plastové poháre, konzervy, rôzne obaly z potravín a fľaše. Našli sa však aj dve veslá „ešte spred 80-tich rokov,“ uviedol pre SITA koordinátor akcie Čisté vody Pavol Kráľ zo Štátnych lesov Tatranského národného parku. Potápači však vylovili aj plot, ktorý sa v minulosti používal ako zábrana pri bežeckých tratiach či rôzne kovové tyče.

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov dnes potápači čistili len Štrbské Pleso. Dôvodom sú nízke teploty, ktoré na ostatných plesách už vytvorili ľadovú škrupinu. Pod ľadom je dokonca aj Nové Štrbské pleso, ktoré je od Štrbského plesa vzdialené len pár sto metrov. „Je to menšia plocha vody, takže sa skôr ochladzuje a skôr tu dochádza k vytvoreniu ľadu, ako na Štrbskom plese,“ uviedol Pavol Kráľ. Štrbské pleso zamŕza až okolo 25. novembra. Napriek tomu, že na Štrbskom plese ešte nie je ľad, voda bola studená. Teplomer ukazoval len sedem stupňov Celzia.

Do vôd Štrbského plesa sa dnes ponorilo 57 potápačov zo Slovenska a Českej republiky. Organizátori tento rok nasmerovali potápačov na severnú stranu plesa, kde sa v doterajšej histórii podujatia čistilo dno len jediný raz. Pavol Kráľ priznáva, že je to aj zámer, pretože väčšina odpadu na južnej strane, odkiaľ sú aj najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry, je už vyzbieraná. Už po polhodine sa vynorili prví „zberači“ odpadkov so svojimi úlovkami. V minulosti našli potápači v plese aj stavebný odpad, rôzne sudy, ale aj pílu na vyrezávanie ľadu, ktorá sa používala ešte na prelome 19. a 20. storočia. V Štrbskom plese dokonca skončili aj dve vozidlá na úpravu zjazdoviek.

Už tradične je akcia Čisté vody sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý sa tento rok koná v Pribyline. Každoročne čistia potápači Štrbské, Nové Štrbské, Velické a Popradské pleso. Okrem toho počas roka vyčistia potápači v spolupráci so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku ďalších takmer desať plies. Každý potápač dostane po vynorení zo Štrbského plesa certifikát o absolvovaní vysokohorského ponoru.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM