Cestovanie

Potrebujete do Maďarska? Pre Slovákov zostanú miernejšie pravidlá zákazu vstupu

Občania vyšehradských štátov sú z istého hľadiska výnimkou, pretože Maďarsko od začiatku pandémie spolupracovalo najužšie práve s nimi.

Ilustračný obrázok k článku Potrebujete do Maďarska? Pre Slovákov zostanú miernejšie pravidlá zákazu vstupu
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Opatrenia obmedzujúce vstup na územie Maďarska v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu zostanú zachované aj po 1. októbri, vyhlásil v pondelok v Budapešti pre komerčnú televíziu ATV maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Z nariadenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke maďarskej polície police.hu vyplýva, že občania Česka, Poľska a Slovenska môžu vstúpiť na územie Maďarska v prípade, ak potvrdia, že majú ubytovanie v Maďarsku rezervované ešte pred uzatvorením maďarských hraníc 1. septembra, a ak pri prekročení štátnych hraníc disponujú negatívnym PCR testom starým najviac päť dní.

Test musí byť v maďarskom, prípadne anglickom jazyku.

Občania SR môžu prekročiť maďarské hranice ešte aj v rámci malého prihraničného styku, pri ktorom je obmedzený pobyt na maďarskom území na 24 hodín. Povolenie platí pre pobyt na území Maďarska do vzdialenosti najviac 30 kilometrov od štátnych hraníc.

Podľa maďarského ministra občania vyšehradských štátov sú z istého hľadiska výnimkou, pretože Maďarsko od začiatku pandémie spolupracovalo najužšie práve s nimi. Voči týmto krajinám Maďarsko preto uplatňuje miernejšie pravidlá, dodal.

Maďarská vláda 1. septembra uzavrela hranice z dôvodu koronavírusovej pandémie, pričom výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na svoje územie povolila pre občanov krajín V4 – Českej republiky, Slovenska a Poľska.

Európska komisia (EK) následne upozornila Budapešť na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť „integrity schengenského priestoru“.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie