Webnoviny - Svet

Povodňová situácia na Slovensku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ivan Fleischer BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Na celom území Slovenska platí do 18:10 výstraha 1. stupňa pred ojedinelým dažďom, na Záhorí a juhu západného Slovenska, ako aj časti východného Slovenska, kombinovaná s rovnakým stupňom výstrahy pred vetrom. Agentúra SITA prináša správy o priebežnom stave počasia v jednotlivých obciach.

Tretí stupeň v okrese Košice už aj v Dvorníkoch a Čečejovciach

V okrese Košice okolie vyhlásili dnes dopoludnia tretí stupeň povodňovej aktivity ďalšie dve obce – Čečejovce a Dvorníky. Agentúru SITA o tom po zasadaní obvodnej povodňovej komisie okresu Košice-okolie informovala Oľga Kormošová. Tretí stupeň je vyhlásený v dvadsiatich obciach okresu.

Cesta cez hraničný priechod Milhosť do Maďarska je zatvorená, rovnako aj cesta do Vyšnej Myšle a medzi Ďurkovom a Olšovanmi. Podľa Kormošovej to zatiaľ nespôsobilo obyvateľom výraznejšie komplikácie. „Dopoludnia sme boli spolu s vodohospodármi v teréne a monitorovali situáciu. Rieka Olšava začala pomaly klesať, rovnako aj riečka Ida, šarapatí stále Hornád, ktorý ešte stúpa každú hodinu o centimeter na dolnom toku a Sokoľanský potok od Sene,“ uviedla Kormošová.

Na Hornáde je vyhlásený tretí stupeň od Kysaku až po hranice s Maďarskom, stále ešte stúpa aj rieka Torysa, ktorej hladina od piatej rána do jedenástej stúpla zo 477 na 491 centimetrov. Oproti ránu výrazne stúpol aj Uh pri Lekárovciach, kde je už tiež vyhlásený tretí stupeň a hladina o jedenástej dosiahla 844 centimetrov. Na rieke Ondava pri Horovciach je tiež tretí stupeň, od piatej rána hladina vystúpila z 539 centimetrov na 603 centimetrov o jedenástej. Na dolných tokoch Laborca, na Latorici a Bodrogu je zatiaľ vyhlásený prvý stupeň povodňovej aktivity.

V Nižnej Myšli a Vyšnej Hutke sa zosunula pôda

Po výdatných dažďoch sa dnes v noci zosunula pôda v obci Nižná Myšľa v okrese Košice – okolie. Ako dnes ráno uviedol starosta Marián Karvanský, zosunula sa časť svahu pod miestnym cintorínom pri novej časti rodinných domov. „Zatiaľ to nevyzerá tak, že by boli ohrozené domy či životy ľudí,“ povedal Karvanský. Dodal, že už požiadal o pomoc odbor civilnej ochrany Obvodného úradu Košice okolie. Zaplavené sú aj niektoré pivnice.

Ako dnes ráno informovala šéfka obvodnej povodňovej komisie Oľga Kormošová, zosuv pôdy pri rodinnom dome vo Vyšnej Hutke vyriešili odbagrovaním zeminy, zosuvom pôdy v Nižnej Myšli sa budú zaoberať. „Starostovia v 18 obciach vyhlásili tretie stupne povodňovej aktivity. Najkritickejšia je situácia v povodí rieky Hornád, na ktorej je vyhlásený tretí povodňový stupeň a povodeň ohrozuje obce Čaňa, Ždaňa, Gyňov, Seňa, Milhosť a Kechnec. Na maďarskej strane voda zaplavila cestu a tak premávka cez priechod Milhosť smerom na Miškovec bude uzavretá. Rovnako je pre povodeň nezjazdná a uzavretá cesta do Vyšnej Myšle a medzi Ďurkovom a Olšovanmi,“ uviedla Kormošová. Doložila, že v celom okrese zatiaľ nevyhlásili mimoriadny stav, lebo nebolo nutné evakuovať ľudí a nie sú bezprostredne ohrozené ani životy ľudí. Podľa jej vyjadrenia nemali hlásené, že by pri povodni a záchranných prácach niekto utrpel zranenia, alebo že by uhynul dobytok. Obvodná povodňová komisia o desiatej zhodnotí situáciu v okrese Košice – okolie.

V Prešovskom kraji sú najviac postihnuté okresy Humenné, Medzilaborce, Stropkov

V Prešovskom kraji je pre povodne v 67 obciach vyhlásený III. stupeň a v ôsmich II. stupeň povodňovej aktivity. Vysoké hladiny a III. stupne sú na tokoch Oľka, Laborec, Cirocha, Ondava, Ondavka, Topľa, II. stupeň je na vodnej nádrži Domaša. Povodne postihli desať okresov, najhoršie záplavy a škody sú v okrese Humenné, kde III. stupeň vyhlásili v 22 obciach. Záplavy postihli aj viacej obcí v okresoch Medzilaborce, Vranov nad Topľou a Stropkov. Agentúre SITA to potvrdila vedúca odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Božena Jacko-Lysáková.

Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Humennom Jozef Harakaľ vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity pre celé okresy Humenné a Medzilaborce. Podľa jeho vyjadrenia okolo 11:00 kulminoval Laborec a Ondavka, v povodí južných tokov týchto riek sú najviac ohrozené obce.

Cesty sú zjazdné, za asistencie polície sú prejazdné aj donedávna zaliate mosty v obciach Kochanovce a Lackovce. V Pčolinnom voda zobrala dve lávky pre peších, ale v obci sú funkčné iné mosty. V noci to vyzeralo najviac nebezpečne v obci Čabiny (Medzilaborce), kde chceli vysťahovať dvoch občanov z ich domov, ale odmietli. Teraz sa situácia stabilizovala aj tu. Výška škôd bude podľa prednostu vysoká, hlavne na rodinných domoch, mostoch, cestách a ihriskách. Zanesené sú aj studne. V tomto regióne nefúkal silný vietor, preto strechy nie sú poškodené.

Občanom nateraz nehrozí nebezpečenstvo. Voda takmer na všetkých tokoch klesá. Prší iba v prihraničných obciach v okrese Medzilaborce Kalinov a Palota. V obci Bukovce v okrese Stropkov voda strhla most, jedna ulica so 16 domami je odrezaná od cestnej dopravy. Ako uviedol pre agentúru SITA starosta obce Jaroslav Palička, k postihnutým ľuďom je ešte možný priechod po pešej lávke, ale aj tá je podmytá. O 11:00 zasadá povodňová komisia, ktorá by mala rozhodnúť, čo ďalej. Starosta hovorí o veľkých škodách, ktoré nechcel zatiaľ konkretizovať. Situácia v obci je pod kontrolou, voda klesá. Ľudia sú mimo nebezpečenstva.

Obyvatelia Medzibrodia sú odrezaní od sveta

Vyliata rieka Poprad v obci Mníšek nad Popradom medzi osadami Kače a Medzibrodie odrezala od sveta obyvateľov Medzibrodia. Na jedinej prístupovej ceste do osady je asi 80 centimetrov vody, informoval SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Starej Ľubovni Michal Kormaník. Situáciu tu zhoršil aj zosuv pôdy spôsobený vyliatou riekou Poprad. Jedinou možnosťou pre miestnych obyvateľov, ako sa dostať z osady, je prejsť cez polia. Problémy hlásia aj vo Vyšných Ružbachoch, kde sa miestny potok asi na 60-metrovom úseku vylial na cestu. S obmedzením je však táto cesta prejazdná.

Od rána pracujú cestári aj na sprejazdnení cesty medzi Malým Lipníkom a Lesnicou, kde sa zosunula pôda a cesta bola úplne neprejazdná. Momentálne už cestári uvoľnili jeden jazdný pruh. Michal Kormaník predpokladá, že do popoludnia sa im podarí cestu sprejazdniť v oboch jazdných pruhoch.

Podľa prednostu Obvodného úradu v Starej Ľubovni Petra Sokola zatiaľ nezaznamenali väčšie množstvo zaplavených rodinných domov. Pár zaplavených pivníc bolo ešte v nedeľu v obci Ľubotín. Zvýšenú hladinu spodnej vody v pivniciach hlásia obyvatelia niekoľkých rodinných domov v Nižných Ružbachoch. Jedinú väčšiu škodu zatiaľ nahlásil majiteľ Chaty Pieniny v Lesnici, ktorému voda zobrala celý povrch tenisového ihriska. Škody odhadol majiteľ na 30 000 eur.

Súš je odrezaná od sveta, pilčíkov pre víchor odvolali

Počasie na západnom Slovensku robí problémy aj autobusovej doprave. Vodiči sa nedostanú do staroturianskej časti Súš v okrese Nové Mesto nad Váhom. Popadali tam stromy na cestu. Slovenská správa ciest a lesáci zo Starej Turej na miesto vyslali pilčíkov, no pre silný vietor ich museli odvolať. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej autobusovej dopravy Trenčín Ivana Strelcová, popadané stromy sú navzájom zakliesnené, hrozí pád ďalších. “Pilčíkov museli pre silný vietor odvolať. Ostal nám tam jeden odrezaný autobus,” uviedla Strelcová s tým, že vodiči sa snažia prísť čo najbližšie k Súši a ľudí vyložia. SAD sa pripravuje aj na možné vyliatie potoka na trase Myjava – Senica v úseku Podbranč. V tom prípade obchádzka povedie cez Vrbovce a Sobotište.

S následkami počasia bojujú aj hasiči v Žilinskom kraji

Od skorých ranných hodín intenzívnejšie zasahujú proti následkom dažďov a silného vetra aj hasiči v Žilinskom kraji. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa žilinského krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Miroslava Ondrichová, k povodniam vyrazili šesťkrát, k popadaným stromom 11-krát. Najviac zásahov majú hasiči na Liptove, tam v obciach Lisková a Ižipovce odčerpávajú vodu zo zatopených pivníc, v Ružomberku zo zatopeného skladu potravín a križovatky. K pieskovaniu vriec do Liskovej boli na pomoc vyslaní aj hasiči zo Žiliny. V Kysuckom Novom Meste vytopilo záhradnú chatku, v Tvrdošíne odčerpávali vodu z Trojičného námestia. Hasiči najčastejšie odstraňovali stromy z ciest v okrese Čadca.

V Žilinskom kraji je tretí povodňový stupeň vyhlásený na rieke Kysuca v Čadci a Turzovke a na rieke Oravica v Trstenej. Druhý povodňový stupeň platí pre Váh v Hubovej na Liptove, Polhoranku v Oravskej Polhore, Kysucu v Kysuckom Novom Meste a Rajčanku v Rajeckých Tepliciach. Meteorológovia predpovedajú na dnes pre tento región naďalej dážď s úhrnom zrážok do 50 mm.

Liptovská Mara je naplnená na maximum prevádzkovej hladiny

Vodná nádrž Liptovská Mara je naplnená takmer do maximálnej prevádzkovej hladiny, objem vody je 364 mil. metrov kubických. Potvrdil to riaditeľ Správy povodia horného Váhu Ružomberok Róbert Hok. „Do maximálnej prevádzkovej hladiny chýba ešte niekoľko centimetrov. Pravdepodobne pôjdeme do retenčného priestoru. To znamená, že budeme zvyšovať odtok do Váhu. Môže sa tým pádom vyliať Váh v obciach Ružomberského okresu, kde sú nízke brehy, napríklad v Stankovanoch,“ konštatoval Hok.

V dolnom Liptove sa v súčasnosti z brehov vylievajú potoky v obciach Lúčky, Liptovská Teplá a Lisková. V Liskovej je zatopených približne 30 rodinných domov. „Je predpoklad vyliatia ďalších potokov, keďže územie sa správa ako špongia. Povodie je nasýtené vodou a korytá už nestačia zobrať všetku vodu. Prognóza je zlá,“ podotkol Hok.

V Liptovskom Mikuláši dnes zachraňovali situáciu v osade Hlboké. „Odkopali sme ryhy, lebo množstvo vody nestíhalo stekať do kanalizácie. Aby sa voda nezlievala do obytných častí, nanosili sme približne 30 ton piesku vo vreciach a nasmerovali vodu, aby odtekala do koryta Váhu. Museli sme vyčistiť aj koryto Nicovanky a vybagrovať odkaľovaciu šachtu, ktorú upchalo lístie a konáre z vojnového cintorína. V pohotovosti je 25 pracovníkov,“ povedal Dušan Grešo, riaditeľ Verejnoprospešných služieb L. Mikuláš.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM