Webnoviny - Svet

Povodňová vlna sa prehnala obcou Ploské-Ortáše

WEBNOVINY.SK

Ilustračné fotoFoto: SITA/Martin Havran

KOŠICE 31. mája (WEBNOVINY) – Prietrž mračien a následná povodeň zaplavili niekoľko obcí v okrese Košice – okolie a košickí hasiči celú noc z nedele na pondelok ratovali ľudí. Ako dnes ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov Juraj Horňák, prvé hlásenie o lokálnej povodni dostali v nedeľu večer o pol ôsmej a "až do dnešného rána sa chlapi nezastavili.“ Ako uviedol, pri lokálnych povodniach nik neutrpel zranenia.

„Najťažšia situácia bola v obci Ploské – Ortáše. Ako nás informoval starosta František Petro, cez dedinu sa prehnala poldruhametrová povodňová vlna a brala všetko, čo jej stálo v ceste. Vyslali sme tam jednotku s technikou a člnom, pomocou ktorého sme evakuovali desať ľudí, štyroch dospelých a šesť detí,“ informoval Horňák.

„V obci som vyhlásil tretí stupeň. Teraz som to bol všetko prejsť a je to katastrofa. Voda prišla veľmi rýchlo. Zatopila niekoľko pivníc a domov, záhrady, z ktorých odniesla rôzny materiál. Dokonca odplavila aj Škodu Octavia a niesla ju skoro dvesto metrov, zobrala aj dva prívesné vozíky. V noci sme museli evakuovať niekoľko rodín, ktorým sme vytvorili podmienky na prenocovanie v kultúrnom dome. V troch domoch sú bez elektriny, lebo voda zatopila aj elektromery a dnes by mali prísť elektrikári a skontrolovať, či ich možno pripojiť. Musím pochváliť košických hasičov, ktorí nám veľmi účinne pomohli. Následky naši dobrovoľní hasiči pomáhali ľuďom odstraňovať až do tretej nad ránom. Dnes budeme v práci pokračovať,“ povedal starosta Petro.

Ako informoval operačný dôstojník Horňák, ešte v nedeľu večer im hlásili záplavy aj z Vtáčkoviec, Rozhanoviec, Varhaňoviec, Novej Polhory, Grajciara, kde čerpali vodu z dvoch bytoviek. „Mali sme celú noc vonku všetku dostupnú techniku i ľudí. Posledná jednotka sa vrátila dnes nadránom zo zásahu v Trsťanoch, ktoré tiež postihla lokálna povodeň a naši tu čerpali vodu z pivníc,“ informoval Horňák.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM