Webnoviny - Svet

Pozemok,kde chcú postaviť hotel, zostáva mestskou zeleňou

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: slovakia.travel­.skBANSKÁ BYSTRICA 31. januára (WEBNOVINY) – Zmeny územného plánu aglomerácie a centrálnej mestskej zóny, ktoré umožňovali výstavbu hotela v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, sú neplatné. Definitívne o tom rozhodol Najvyšší súd SR, keď uznal námietky okresného prokurátora proti príslušným všeobecným nariadeniam mesta Banská Bystrica. Ako uviedla architektka Klára Kubičková, predsedníčka petičného výboru proti výstavbe hotela, podľa platného územného plánu má tak lokalita, kde plánuje súkromná firma postaviť hotel, opäť funkciu mestskej zelene a nie občianskej vybavenosti. „Mesto bude musieť začať odznova a celý postup zopakovať. Ak tak urobí, aj my začneme nový proces. Celé to je postavené na hlavu, keď sa najprv kúpil pozemok a potom sa všetko prispôsobovalo pozemku,“ podotkla Kubičková. Hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová potvrdila, že mesto už rozhodnutie Najvyššieho súdu SR dostalo, a prisľúbila, že sa k nemu po jeho preštudovaní vyjadrí.

Podľa názoru prokurátora, s ktorým sa stotožnil aj súd, boli všeobecne záväzné nariadenia, ktorými mestskí poslanci v marci 2008 menili územný plán aglomerácie a nadväzne v januári 2009 územný plán centrálnej mestskej zóny, prijaté v rozpore so zákonom, pretože mesto opätovne neprerokovalo nezohľadnené pripomienky občianky Kláry Kubičkovej a Múzea SNP a navyše nebolo nariadenie, ktorým sa územný plán zmenil, vyvesené na úradnej tabuli zákonných 30, ale len 22 dní. Neprerokovaním pripomienok mesto diskriminovalo občanov, čo by podľa prokuratúry predstavitelia verejnej moci nemali dopustiť. S prokurátorovými argumentmi týkajúcimi sa neplatnosti nariadenia z marca 2008 sa stotožnil už banskobystrický krajský súd a začiatkom minulého roka nariadenie zrušil, voči čomu sa mesto odvolalo. Prokurátorov návrh na zrušenie nadväzného nariadenia z januára 2009, ktorým sa menil územný plán centrálnej mestskej zóny, krajský súd zamietol, Najvyšší súd SR mu však aj v tomto vyhovel.

Prokurátor sa na súd obrátil po tom, ako väčšina mestských poslancov na zasadnutí v septembri 2009 nevyhovela jeho protestu a návrh zrušiť záväzné nariadenia o zmene územného plánu neschválila. „Môže dôjsť k škodám pre investora a je to tiež zlá správa pre občanov, ako sa zaobchádza s ich pripomienkami, že sú porušené ústavné práva,“ komentoval vtedy rozhodnutie väčšiny svojich kolegov nezávislý opozičný poslanec Milan Lichý, ktorý návrh vyhovieť protestu prokurátora a príslušné nariadenia zrušiť predkladal. Viacerí koaliční poslanci v diskusii argumentovali, že medzi právnymi názormi prokurátora a mestských právnikov má rozhodnúť súd, opozičný poslanec Pavol Katreniak však vyzýval na návrat „z kratšej cesty“ a vyhnutie sa súdnemu sporu.

Hotel v areáli Pamätníka SNP chce postaviť firma Sophistic investment, ktorá pozemok kúpila ešte v roku 2004 od Múzea SNP. Časť Banskobystričanov s týmto zámerom nesúhlasí, v roku 2008 organizovali aj protestné zhromaždenie a petíciu proti výstave hotela podpísalo 3 740 občanov. Sophistic investment už vlani uskutočnil medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na podobu hotela. Sekretárka súťaže Elena Farkašová dnes dopoludnia pre agentúru SITA uviedla, že sa vyjadrí popoludní. Popoludní nedvíhala telefón.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM