Lifestyle

Požiar auta: Hasiť či utekať? Dodržiavať rady spred rokov môže byť smrteľne NEBEZPEČNÉ

Dochádza k nim častejšie, ako si mnohí myslia a nejde len o elektromobily. Viete, čo robiť v prípade požiaru auta?

Ilustračný obrázok k článku Požiar auta: Hasiť či utekať? Dodržiavať rady spred rokov môže byť smrteľne NEBEZPEČNÉ
Zdroj: Facebook.com/Dopravný servis KE, KS

O požiaroch áut sa často nehovorilo, začalo sa s tým vo väčšom až požiarmi elektromobilov. K požiarom áut pritom dochádza pomerne často a horia rovnako tak aj vozidlá so spaľovacími motormi, nehovoriac o autách s namontovaným LPG.

Viacero príčin

Príčin, prečo začne auto horieť, je viacero. Ide napríklad o úniky paliva, skraty v elektroinšta­lácii, chybné kontakty, prehrievanie, úniky motorového oleja, konštrukčné a výrobné chyby alebo samozrejme častou príčinou sú aj dopravné nehody.

Čo robiť, ak začne auto horieť? Špecializovaný portál Auto-swiat.pl zhrnul dôležité odporúčania, podľa ktorého rady spred rokov môžu byť až smrteľne nebezpečné.

Čo robiť, ak auto začne horieť?

Predstavte si situáciu, že k požiaru auta dôjde počas jazdy. Zvyčajne sa najprv objaví dym, niekedy ešte skôr môžeme cítiť zápach a prípadne sa rozsvietia výstražné kontrolky. Ako by mal vodič zareagovať?

  • Zastavte auto čo najskôr, avšak na bezpečnom mieste. Je lepšie neparkovať, ak je to možné, v blízkosti iných áut alebo v úzkej uličke. Treba myslieť na to, aby sa k autu mohla bez problémov dostať hasičská technika.
  • Vypnite motor, zapnite výstražné svetlá, odomknite kapotu, ale neotvárajte ju.
  • Zabezpečte, aby vystúpili všetci cestujúci a zostali na bezpečnom mieste.
  • Nevdychujte dym, môže byť smrteľne jedovatý.
  • Zavolajte pomoc, čísla 112 tiesňové volanie alebo 150 hasiči. Je dobré vopred informovať, o aké auto ide (spaľovací motor, elektromobil, LPG).
  • Ak ide o elektromobil a spod auta vychádza dym, nesnažte sa ho uhasiť, počkajte na pomoc.
  • Ak jazdíte na staršom spaľovacom aute a spod kapoty alebo spod palubnej dosky vychádza dym a ak máte hasiaci prístroj, môžete ho skúsiť uhasiť. Musíte však pamätať na to, že jeden kilogramový hasiaci prístroj vystačí len na niekoľko sekúnd hasenia a lacnejšie modely hasiacich prístrojov vyžadujú prísne dodržiavanie pokynov a často fungujú len v presne určenej polohe.
  • S jedným takýmto hasiacim prístrojom sa vám požiar pravdepodobne uhasiť nepodarí. Ak to situácia umožňuje, skúste zastaviť iných vodičov, či nemajú v aute hasiaci prístroj. Najlepšie bude, ak sa vám podarí zastaviť napríklad kamión.
  • Ak chcete uhasiť oheň pod kapotou, nikdy ju úplne neotvárajte, pretože sa tým dostane do ohňa viac vzduchu, čo situáciu ešte zhorší. Aplikujte tak hasiaci prístroj cez mierne otvorenú kapotu.
  • Od roku 2015 sú takmer všetky nové autá vybavené klimatizáciou naplnenou horľavým chladivom R1234yf, ktoré pri horení produkuje toxickú a nebezpečnú kyselinu fluorovodíkovú. Len jeden nádych stačí na to, aby došlo k vážnemu ohrozeniu zdravia. Ak to nie je potrebné, napríklad kvôli záchrane životov cestujúcich zakliesnených v aute, pre vlastnú bezpečnosť je lepšie nechať hasenie takýchto áut na profesionálov a nesnažiť sa riešiť situáciu svojpomocne pred ich príchodom.
  • Ak sa vám aj podarí auto uhasiť, neskúšajte ho znova naštartovať, zavolajte odťahovú službu.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM