Webnoviny - Svet

Pozitíva eura sa prejavia až po ozdravení ekonomik

WEBNOVINY.SK

euro Foto: SITA

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Prvý rok s eurom slovenskej ekonomike zatiaľ nepriniesol všetky očakávane pozitíva. Spôsobila to globálna hospodárska kríza, ktorá niektoré z pozitív spoločnej meny oddialila. Vyplýva to zo správy ministerstva financií a Národnej banky Slovenska, v ktorej hodnotia dopady novej meny na slovenskú spoločnosť k záveru minulého roka. Potenciálne nepriame výhody eura v podobe rastu priamych zahraničných investícií, podpore zahraničného obchodu, či v rýchlejšom raste hrubého domáceho produktu, sa podľa správy prejavia až po ozdravení globálnej ekonomiky.

Centrálna banka sa spolu s rezortom financií zhoduje aj na tom, že na celkové zhodnotenie vplyvu zavedenia eura na ekonomiku Slovenska je zatiaľ priskoro. Je však možné pozorovať niektoré čiastkové pozitíva. „Výhoda odstránenia kurzového rizika pri eurových devízových operáciách sa citeľne prejavila ešte pred samotným zavedením eura na Slovensku. Viacročný trend posilňovania mien okolitých krajín sa zastavil a meny okolitých krajín voči euru výrazne oslabili. Slovenská koruna však v súvislosti so stanoveným konverzným kurzom nebola negatívne zasiahnutá,“ uvádzajú obe inštitúcie v hodnotiacej správe. Význam eura pri ochrane slovenskej ekonomiky umocnila aj globálna hospodárska kríza.

Slovensko krátko po oficiálnom schválení vstupu do eurozóny získalo taktiež lepšie hodnotenie ratingových agentúr a krátko po zavedení eura sa na Slovensku znížili náklady na kapitál. Hospodárska kríza sa však podľa správy prejavila na ekonomickom vývoji aj negatívne. „Výrazný prepad zahraničného obchodu v roku 2009 spôsobil, že objem usporených transakčných nákladov je v súčasnosti mierne nižší, ako sa pôvodne očakávalo,“ uvádza Národná banka Slovenska a ministerstvo financií v správe, ktorú predložili do pripomienkového konania.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM