Ľubomíra Karmanová Práca

Pozná ju každý Lučenčan, čo prešiel venčekom: Z tohto sa ale pani Vierke dvíha tlak, slušnosť už vymrela?

Snáď nie je Lučenčan, ktorý by si jej meno nespájal so svojim prvým kontaktom s tancom. Základy tanca, ale aj spoločenského správania s láskou vštepila tisíckam svojich žiakov. Aj po viac ako štyridsiatich rokoch je Vierka Jackuliaková právom považovaná za najvýraznejšiu tanečnú osobnosť v regióne.

Ilustračný obrázok k článku Pozná ju každý Lučenčan, čo prešiel venčekom: Z tohto sa ale pani Vierke dvíha tlak, slušnosť už vymrela?
Zdroj: Dnes24.sk

Dnes už 67 ročná dáma Vierka Jackuliaková v Lučenci odchovala množstvo tanečníkov. Snáď nie je Lučenčan, ktorý by si jej meno nespájal s prvým kontaktom s valčíkom. Základy tanca, ale aj spoločenského správania dala tisíckam žiakov a úspešne ich priviedla k prvému spoločenskému podujatiu – venčeku. Mnohým lásku k tancu vštepila tak hlboko, že sa z nich stali profesionálni tanečníci, alebo dokonca jej kolegovia učitelia a dnes už svoje skúsenosti odovzdávajú svojim žiakom.

Láska k tancu

Spomienky prvej dámy tanca v Lučenci siahajú až do roku 1964. Síce študovala dietológiu a ani sa len nepohrávala s myšlienkou stať sa učiteľkou tanca, no svoju lásku k pohybu si nosila hlboko v srdci. Tancovala v Bratislave a keď ju láska k manželovi zaviedla do Lučenca, tanca sa nechcela vzdať. Odštartovala tu svoju celoživotnú tanečnú kariéru, najskôr ako tanečnica a neskôr aj ako učiteľka. „V osvetovom stredisku mi navrhli študovať učiteľstvo tanca, tak som sa nechala nahovoriť,“ načrie do svojich spomienok.

„Milujem deti, milujem tanec. Každý deň som sa tešila na hodiny. Cez deň som učila žiakov a večer ešte manželské páry. Za tých štyridsať rokov som nikdy nešla nepripravená na hodinu,“ vyznáva sa dlhoročná učiteľka.

Jej rukami prešli tisícky žiakov, ktorým neodovzdávala len svoju lásku k tancu, ale vštepovala aj základy spoločenského správania. „Nikdy som nedovolila, aby na moje hodiny prišli tanečníci nevhodne oblečení. Dievčatá museli mať sukničky, chlapci košeľu a motýlika. Odporúčala som aj biele rukavičky, kvôli poteniu rúk,“ vysvetľuje.

Nové trendy

Dnes je podľa pani Jackuliakovej bežné, že do tanečnej prídu žiaci v rifľových nohaviciach. Nové trendy v spoločenskom tanci sa jej veľmi nepozdávajú, napriek tomu, že trend nových tancov si ju získal. „Nesmierne sa mi páči salsa a argentínske tango. Aj som sa to naučila tancovať,“ prezradila.

S prístupom moderných učiteľov, ktorým nevadí nespoločenské oblečenie na hodine už ale taká spokojná nie je. „Prišla som sa pozrieť na hodinu niektorých učiteľov a bola som veľmi prekvapená, keď som videla tanečníkov v teniskách. Je to na učiteľovi, aby trval na určitých spoločenských pravidlách. Ale je pravda, že dnes je už iná doba,“ myslí si odborníčka.

Podľa jej slov sa dnes málo venujú učitelia aj spoločenskému správaniu. „Chýba to. Bohužiaľ, dnes mladí nevedia ani základy spoločenského správania. Nie raz vidím, že mládenec neuvoľní miesto staršej dáme v autobuse. Je to veľká hanba,“ dodáva táto skúsená dáma.

42 rokov tanca a spomienok

Vierka Jackuliaková bola často prvý človek, ktorý mladých ľudí sprevádzal pri prvom kontakte s tancom. Niet sa preto čo čudovať, že na uliciach neprejde bez toho, aby ju niekto neoslovil. „Aj v Bratislave sa mi už nie raz stalo, že ma pristavil bývalý žiak a opýtal sa, či sa na neho pamätám. Pospomínal na hodiny tanca. Je to veľmi milé,“ teší sa usmievavá učiteľka.

Svojou láskou, trpezlivosťou a prístupom si získala množstvo žiakov. Mnohí ju považovali za akúsi dôverníčku, prichádzali sa zveriť, či poradiť vo svojich starostiach a problémoch. „To bola pre mňa veľká česť, že mi tak dôverovali.“

Tanec je pre Vierku Jackuliakovú život. Nechýba na súťažiach po celom Slovensku. Rada príjme aj pozvanie svojich odchovancov na spoločenské podujatia, či súťaže. S láskou, úctou a nesmiernym uspokojemím sleduje úspechy lučeneckých tanečníkov. „Veľmi im fandím. Tak rada idem medzi nich, vždy ma s láskou privítajú,“ teší sa lučenecká tanečná mama.

Napriek krásnemu veku, je Vierka Jackuliaková dušou stále mladá. Vždy usmiata dáma s veľkým srdcom, milá a láskavá. V jej vráskach sa síce zračí múdrosť veku, no v očiach energia a sila, o akej môžu mnohé mladé dievčatá len snívať.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie