Webnoviny - Svet

Pozor na toxické látky v dojčenských fľašiach

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Po viacerých štátoch Európskej únie prijala opatrenia voči toxickému bisfenolu A, ktorý sa nachádza vo väčšine bežne predávaných plastových dojčenských fliaš, aj Kanada. Priatelia Zeme – SPZ upozorňujú, že Slovensko v podobných opatreniach stále zaostáva.

„Bisfenol A je toxická látka, ktorá je súčasťou mnohých výrobkov z takzvaných tvrdých plastov – polykarbonátov. Taktiež ju obsahujú aj epoxidové živice, ktoré tvoria vnútornú bielu výplň potravinových konzerv,“ vysvetľuje Katarína Pačayová z Priateľov Zeme – SPZ. Pripomína, že sa táto toxická látka ľahko uvoľňuje z materiálu a spôsobuje vážne zdravotné problémy, napríklad vplýva na hormonálny systém, poškodzuje reprodukčný systém, funkcie štítnej žľazy a spôsobiť môže aj vývojové poruchy.

Lepšie sú sklenené Najviac ohrozené sú malé deti, novorodenci, dojčatá. Tie často kŕmia prostredníctvom plastových (polykarbonátových) dojčenských fliaš, ktoré väčšinou bisfenol A obsahujú. To, či sa táto látka vo fľašiach nachádza, je ťažko rozpoznateľné, pokiaľ to výrobca neuvádza na obale výrobku. Priatelia Zeme – SPZ preto odporúčajú nepoužívať plastové dojčenské fľaše vôbec a vrátiť sa ku kvalitným skleneným. „Pokiaľ si mamičky nevedia predstaviť fungovanie bez plastovej fľaše, je potrebné úplne obmedziť jej zahrievanie a nalievanie horúcich nápojov. Práve teplo prispieva k mnohonásobne zvýšenému úniku bisfenolu A do obsahu fľaše. Ideálne je však naozaj polykarbonátové dojčenské fľaše nahradiť," odporúča Pačayová.

Pozor aj na plasty do mikrovlnky Okrem dojčenských fliaš by sa podľa Priateľov Zeme – SPZ mali spotrebitelia vyhnúť aj polykarbonátovým nádobám na potraviny, určeným napríklad aj na ohrev v mikrovlnnej rúre, polykarbonátovým fľašiam na nápoje, pohárom a ďalším tvrdým plastovým obalom na potraviny, ktoré sú v nich dlhodobo skladované. Náhradou by sa mali stať sklo alebo porcelán.

Kanadské ministerstvo rozhodlo o zákaze bisfenolu A v dojčenských fľašiach pod tlakom vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú škodlivosť tejto látky. Predtým prijali opatrenia aj Dánsko, Švédsko, Francúzsko, Rakúsko a viaceré štáty USA, ktoré úplne zakázali predaj dojčenských fliaš s obsahom tejto látky alebo obmedzili ich používanie. „Slovensko je v prijímaní podobných opatrení, aké zaviedla Kanada, príliš opatrné. Pokiaľ to nemá nariadené Európskou úniou, podobné kroky na elimináciu rizík nerobí. Je preto len na nás, aby sme sami chránili zdravie svojich detí,“ uzatvára Pačayová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM