Lucia Lauková Regióny Zo Slovenska

Pozor na zmenu otváracích hodín: Nitriansky hrad už funguje v zimnom režime

S príchodom zimy mení Nitriansky hrad otváracie hodiny. Počas týchto mesiacov sa nebude vyberať vstupné.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na zmenu otváracích hodín: Nitriansky hrad už funguje v zimnom režime
Zdroj: TASR

Nitriansky hrad funguje od začiatku tohto mesiaca v zimnom režime. Podľa riaditeľky neziskovej organizácie Castellum Veroniky Pleštinskej bude počas zimných mesiacov uzavretá katedrálna veža i kazematy, vstup do hradného areálu bude až do konca marca bezplatný. Dôvodom úprav otváracích hodín je nižšia návštevnosť hradného areálu počas zimných mesiacov.

Musíte sa vopred ohlásiť

„Ohlásené skupinové návštevy so sprievodcom budú môcť aj počas tohto obdobia navštíviť kazematy a ak to dovolí počasie, aj hradnú vežu,“ povedala Pleštinská. Nitriansky hrad navštívi ročne viac ako 60 000 návštev­níkov. Prehliadka sprístupnených expozícií trvá približne hodinu.

Otváracie hodiny

Počas zimného režimu bude Diecézne múzeum otvorené len počas víkendov od 10. do 15. hodiny, hradný areál a Katedrála – Bazilika sv. Emeráma budú sprístupnené denne do 16. hodiny. Do 8. novembra zostáva počas dušičkovej oktávy pre verejnosť sprístupnená kanonická krypta, ktorá od roku 1863 slúži ako miesto posledného odpočinku pre kanonikov Nitrianskej kapituly. Krypta vznikla z delostreleckej kazematy, ktorá sa nachádzala v severnom bastióne hradu. Vchod do nej je zakrytý kamennou platňou s krížom navrchu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM