Regióny

Pozoruhodné dielo: Pozrite si, ako vidí umelec drevenicu v humenskom skanzene

Zoznámte sa s ďalším dielom, ktoré je k videniu v humenskom zámku a ktoré vzniklo len nedávno. Takto vidí umelec drevenicu v miestnom skanzene.

Ilustračný obrázok k článku Pozoruhodné dielo: Pozrite si, ako vidí umelec drevenicu v humenskom skanzene
1
Galéria

Dielo talentovaného insitného umelca Františka Huberta vzniklo vďaka projektu Insita. Ide o pohľad na exteriér drevenice v humenskom skanzene. Konkrétne predstavuje obytno-hospodársky dom z Kalnej Roztoky. Vertikálne orientovaná kompozícia s rozmermi 50 × 40 cm je vytvorená technikou akryl na sololite.

„Diagonálny pohľad na drevenicu zachytáva jej bočnú i zadnú stranu. Na ľavej stene domu vidno dve dokorán roztvorené okná s červenými muškátmi na parapete. Zadnú stenu „dekoruje“ zavesený rebrík. Dielo upúta výrazne modrou farbou omietky a zaujímavým znázornením slamenej strechy. Tento svieži, radostný kolorit a výrazné štruktúry štetca pripomínajú citovosť postimpresionis­tických velikánov,“ priblížila Dana Kataniková z Vihorlatského múzea v Humennom.

Maliarsky originálna výpoveď Františka Huberta je podľa jej slov úprimným záznamom umelcovho vnímania reality. „Autor vďaka absencii výtvarného školenia nie je zaťažený zásadami perspektívy alebo používania farieb. Jeho prirodzený cit pre harmóniu, ľahkosť a vášeň, s akou pristupuje k tvorivému procesu celkom prekonávajú tradičné pravidlá, či naučené akademické postupy,“ poznamenala D. Kataniková.

Tá ešte doplnila, že napriek tomu, že František Hubert začal svoju tvorbu prezentovať len pred pár rokmi, získal už množstvo ocenení.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Toto je ono: Dielo znázorňujúce drevenicu v humenskom skanzene
1
Galéria
Zdroj: www.muzeumhumenne.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM