Webnoviny - Svet

Prácu sudcov odhalí ministerstvo spravodlivosti na webe

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo spravodlivosti SR začalo so zverejňovaním ročných štatistických výkazov sudcov.

Sprístupnenie údajov o práci konkrétnych sudcov predpokladá druhý balík zmien sudcovských zákonov, ktorý presadila dnes končiaca ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Na webe ministerstva pribúdajú denne ročné štatistické výkazy konkrétnych sudcov.

Každoročne ich má vyhotovovať predseda súdu a do 30. apríla majú byť zverejnené na webe MS SR, informoval hovorca rezortu Peter Bubla. Upozornil, že v prípade výkazu nejde o hodnotenie práce sudcu, ale o špecifickú formu štatistického zisťovania stupňa, napr. výkonnosti sudcu. Výkaz je jedným z podkladov pre pravidelné hodnotenie sudcu a môže sa stať dôležitým zdrojom informácií pre vedenie súdov, pre efektívny manažment súdov.

Komplexné pravidelné hodnotenie sudcov, ktorého súčasťou budú aj štatistické výkazy, presadila ministerka Žitňanská a majú ním prejsť do niekoľkých rokov všetci sudcovia. Ak bude hodnotenie negatívne, môže to znamenať aj disciplinárne konanie voči sudcovi a pri opakovanom neuspokojivom hodnotení aj odchod z justície. Prvýkrát sa výkazy vyhotovujú za rok 2011 a zverejňujú sa najneskôr do 30. apríla 2012 na stránke http://www.justice.gov.sk/…udcovia.aspx

V rámci výkazu sa okrem iného sleduje počet a zloženie nevybavených vecí pridelených sudcovi k prvému a poslednému dňu kalendárneho roka, počet vecí pridelených sudcovi v priebehu kalendárneho roka, počet a zloženie rozhodnutých vecí v priebehu kalendárneho roka, počet vybavených vecí v priebehu kalendárneho roka, počet verejne prejednaných vecí v priebehu kalendárneho roka, počet odpracovaných dní.

Ďalej sa sleduje počet určených pojednávacích dní vrátane počtu využitých pojednávacích dní v priebehu kalendárneho roka, počet rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré sa týkajú rozhodovacej činnosti sudcu a ktorými Ústavný súd Slovenskej republiky vyslovil porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov alebo porušenie iných základných práv, údaj o spôsobe rozhodnutia vecí pridelených sudcovi odvolacím alebo dovolacím senátom, či údaj o účasti sudcu na vzdelávacích aktivitách.

Súčasťou výkazu je aj informácia o opatreniach predsedu súdu prijatých v prípade, že výkonnosť sudcu je nižšia ako priemerná alebo dôvody neprijatia týchto opatrení; napríklad ak má sudca menej vybavených vecí ako je celoslovenský priemer.

„Pri vyhodnocovaní údajov o výkonnosti je potrebné brať do úvahy aj pomer, v akom sudca jednotlivé agendy vybavuje, keďže každý sudca sa venuje viac ako jednej agende. Ministerstvo v súčasnosti ešte pracuje na doplnení zobrazovania štatistických výkazov, aby z nich bolo jednoduchšie porovnávanie jednotlivých sudcov s priemerom na súde a na Slovensku,“ dodal Bubla.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM