Webnoviny - Svet

Pravica zatiaľ nemieni s Ficom rokovať o Grécku

WEBNOVINY.SK

Pravicové strany sa necítia kompetentné rokovať. Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Rodiaca sa stredopravá koalícia odmietla dnešné pozvanie Roberta Fica na rokovanie o ochrannom vale – európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) v celkovom objeme 750 mld. €, na ktorom sa v záujme stabilizácie finančných trhov v Európe a záchrany eura dohodla Európska únia. „Premiér a vláda majú v plnej kompetencii rozhodnúť. Sú naďalej úradujúcim najvyšším orgánom tejto krajiny. Rokovanie, o ktoré sme žiadali k tejto téme, boli touto vládou odmietnuté. Boli odmietnuté aj rokovania na pôde parlamentu. Považujeme zvolávanie rokovaní v tomto okamihu, pár hodín pred podpisom za čisté alibi. My sme momentálne len osvedčení poslanci Národnej rady SR. Nemáme žiadnu kompetenciu, aby sme v takto závažnej otázke rozhodovali. Nemáme dnes o čom rokovať. Je v plnej kompetencii premiéra a tejto vlády, aby rozhodla. Niet o čom rokovať,“ uviedla dnes pred novinármi volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Podľa nej rokovania prebiehali už pred voľbami. „Premiér isté záväzky dal, tak by mal svoj proces aj dokončovať,“ dodala.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka sa stredopravá koalícia vyjadrí, keď bude mať mandát. „Toto je vhodná výzva prezidentovi, nech to zbytočne nenaťahuje. Vyjadríme sa, keď budeme mať mandát,“ uviedol pred novinármi. Podobný názor má aj predseda KDH Ján Figeľ. „Plné ústavné právomoci majú tí, ktorí vykonávajú funkcie. To, že je parlament v prechode, je výzvou, aby bol tento proces konštituovaný čo najrýchlejšie. Dnes majú zodpovednosť tí, ktorí majú mandát,“ povedal.

Radičová požiadala prezidenta SR Ivana Gašparoviča o stretnutie predsedov stredopravých strán listom v stredu, predtým v utorok telefonicky. Gašparovič im však doteraz termín nedal.

O urgentné stretnutie dnes napoludnie požiadal premiér Robert Fico predstaviteľov pravicových strán, ktoré sa dostali do parlamentu. „Včera som bol požiadaný na zasadnutí Európskej rady, aby Slovensko do nedele odblokovalo mechanizmus finančnej pomoci pre celú Európsku úniu vo výške 750 mld. eur,“ informoval dnes Fico novinárov. Ako podotkol, pravica pred voľbami vyhlásila, že nebude podporovať žiadne záchranné balíky v rámci Európskej únie, preto potrebuje vedieť ich názor. „Na toto treba aj nejaké legislatívne zmeny a formuje sa určitá väčšina v národnej rade,“ priblížil dôvod, pre ktorý stretnutie považuje za dôležité. Ako dodal, musia sa stretnúť, lebo tu ide už „o euro, o finančnú stabilitu v rámci Európy a ja potrebujem vedieť aké majú stanoviská a podľa toho sa zariadim ja aj minister financií,“ dodal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM