Webnoviny - Svet

Pravidlá komunálnych volieb sa od parlamentných líšia

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Systém hlasovania je jednou z odlišností sobotňajších komunálnych volieb. V porovnaní s júnovými voľbami do Národnej rady SR, kde je podielové hlasovanie, platí pre obecné voľby väčšinový volebný systém, pre médiá to uviedla počas dnešnej tretej záverečnej skúšky predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. „To znamená, že je zvolený ten kandidát, ktorý získa relatívnu väčšinu hlasov, nie absolútnu,“ povedala Benkovičová.

Ústredná volebná komisia voličov upozorňuje, aby si pri hlasovaní všímali, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na ňom uvedených. Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov, bude hlasovací lístok neplatný. Pri voľbe starostu a primátora sa dá zakrúžkovať len jeden kandidát. Krúžkuje sa vždy poradové číslo pri mene kandidáta uvedené pred jeho menom. Iné vyznačenie kandidáta ako krúžkovaním nie je platné. Voliči tak dostanú dva volebné lístky – jeden na starostu alebo primátora a druhý na voľbu poslancov ich obecného či mestského zastupiteľstva. Výnimkou sú iba mestá Bratislava a Košice, kde budú obyvatelia voliť svojich komunálnych zástupcov na úrovni celého mesta a aj vo svojej mestskej časti, dostanú teda štyri hlasovacie lístky.

„Celkový počet obcí na Slovensku je 2 926, ale len v 2 920 sa budú konať voľby starostu týchto obcí. Znamená to, že v šiestich obciach na Slovensku nebola postavená kandidačná listina na voľby starostov,“ informovala dnes médiá šéfka štatistiky, nespresnila však, o ktoré obce ide. Dodala, že „o tých 2 920 miest sa uchádza 8 657 kandidátov“. Ako pre agentúru SITA povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová, počet kandidátov sa ešte môže zmeniť, znížiť ho môže aj odstúpenie alebo i úmrtie kandidujúceho.

Predstaviteľov obcí a miest si na najbližšie štyri roky budeme voliť už túto sobotu od 7:00 do 20:00. Na voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa spolu v 5952 volebných okrskoch môžu zúčastniť všetci obyvatelia Slovenska. Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dosiahli aspoň 18 rokov. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí môžu primátorov, starostov a poslancov komunálnych zastupiteľstiev voliť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, keďže v každej obci volia jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Preto v komunálnych voľbách neexistuje voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. V súčasnosti k voľbám prebieha oficiálna volebná kampaň, ktorá sa skončí 48 hodín pred začiatkom volieb, teda vo štvrtok 25. novembra o 7:00. Pre komunálne voľby totiž, na rozdiel od parlamentných, platí predvolebné informačné moratórium. Výsledky hlasovania bude spracúvať 1 145 pracovníkov Štatistického úradu SR na 562 počítačoch. ÚVK nedokáže odhadnúť, ako dlho bude trvať spracovanie a kým zverejnia výsledky na webe úradu – http://www.statistics.sk a na externom webe – http://www.volbysr.sk, pretože nepozná celkový počet kandidátov. Ich registre podľa zákona vedú len miestne komisie. Komunálne voľby budú stáť štát deväť miliónov eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM