Webnoviny - Svet

Pravoslávni veriaci sa rozlúčili s arcibiskupom Jánom

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 8. augusta (WEBNOVINY) – Stovky veriacich sa prišli v stredu do Katedrálneho chrámu svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove naposledy rozlúčiť s najvyšším predstaviteľom Pravoslávnej cirkvi na Slovensku arcibiskupom Jánom.

Vladyka Ján, arcibiskup prešovský a Slovenska, vlastným menom Ján Holonič, zomrel 2. augusta vo veku 75 rokov. Smútočné obrady sa začali svätou liturgiou.

Po dvoch hodinách pokračovali pohrebnými obradmi, ktoré viedol vladyka Tichon, komárňanský biskup, a vladyka Krištof, arcibiskup pražský, metropolita Českých krajín a Slovenska.

Na smútočnom akte sa zúčastnili duchovní predstavitelia pravoslávnej cirkvi, zástupcovia ďalších cirkví na Slovensku vrátane arcibiskupov a biskupov, zástupcovia veľvyslanectiev krajín, kde má pravoslávna cirkev významné postavenie a zástupcovia štátnych a samosprávnych orgánov.

Arcibiskupa pochovajú v rodných Kravanoch

Na želanie arcibiskupa Jána aj najbližšej rodiny telo zosnulého pochovajú v stredu o 17:00 v jeho rodnej obci Kravany v okrese Trebišov.

Riaditeľ úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie Alexander Cap uviedol, že arcibiskup Ján ho osobne vysvätil za diakona aj za kňaza a je mu vďačný za duchovné vedenie. Zosnulý celkovo v službách cirkvi pôsobil 49 rokov, z toho ako kňaz 20 rokov a v biskupskej službe bol 29 rokov.

Ako biskup v Michalovskej pravoslávnej eparchii pôsobil 23 rokov, posledných šesť rokov svojho života venoval službe arcibiskupa v Prešovskej pravoslávnej eparchii, ktorá má okolo 40-tisíc veriacich.

Podľa riaditeľa úradu s ľuďmi mal úzky kontakt, lebo sám bol prostý a jednoduchý človek. K veriacim bol otvorený. Počas svojho života posvätil viacero chrámov a ikonostasov, vysvätil diakonov a kňazov.

Ján Choma, jeho dlhoročný priateľ a spolupracovník, si na arcibiskupa Jána spomína ako na spoločenského a nekonfliktného človeka. Vyzdvihol jeho húževnatosť po roku 1989, kedy michalovskej eparchii po odovzdaní majetku gréckokatolíckej cirkvi ostali len štyri chrámy.

Arcibiskup sa pričinil o postavenie 16 chrámov

Počas ich spoločnej služby v Michalovciach sa pričinil o postavenie 16 nových chrámov. „Som rád, že som ho ešte navštívil v nemocnici asi týždeň a pol pred smrťou. Ťažko sa mu hovorilo, mal už slabý hlas a tak na moje otázky reagoval iba stiskom ruky,“ uviedol Choma, bývalý riaditeľ úradu Michalovskej pravoslávnej eparchie.

Smutná správa o smrti hlavy pravoslávnej cirkvi na Slovensku zastihla vladyku Krištofa, arcibiskupa pražského, metropolitu Českých krajín a Slovenska, na misijnej ceste po západnej Aljaške, kde v pravoslávnej dedinke Napaskiak za zosnulého arcibiskupa Jána odslúžil panychídu.

Arcibiskup Krištof sa napriek veľkej vzdialenosti v stredu osobne zúčastnil všetkých smútočných obradov, aby mohol na poslednej ceste odprevadiť arcibiskupa Jána.

Kto bol arcibiskup Ján

Ján Holonič sa narodil 29. januára 1937 v obci Kravany v Trebišovskom okrese. Ako kňaz pôsobil vo farnosti Rakovec nad Ondavou, neskôr Šamudovce. Bol ženatý, mal dvoch synov a dve dcéry. Po smrti manželky v roku 1983 prijal mníšsky postrih s menom Ján v Trojicko – Sergejevskej Lavre v Zagorsku.

Za michalovského biskupa bol zvolený 22. mája 1983. Vladyka Ján vynakladal ako biskup úsilie na obnovu a rozvoj cirkevného života. Pod jeho vedením sa podarilo postaviť celkom 24 nových pravoslávnych chrámov, vybudovať potrebný počet farských budov, získať sídlo eparchie, zriadiť niekoľko nových cirkevných obcí.

Mal veľmi blízko aj k mládeži. Podporoval letné detské tábory, založil spevácky zbor Rozkvet. Pod jeho vedením bolo zriadené cirkevné Stredné odborné učilište svätých Cyrila a Metoda a Materská škola svätého Rastislava v Michalovciach.

Po úmrtí prešovského arcibiskupa, metropolitu Českých krajín a Slovenska, Nikolaja, mu bola dňa 5. februára 2006 udelená hodnosť arcibiskupa. Dňa 11. marca 2006 ho Eparchiálne zhromaždenie Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove zvolilo za arcibiskupa prešovského a Slovenska a dňa 7. apríla 2006 bol intronizovaný do tejto služby.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM