Webnoviny - Svet

Pre ekohaváriu v Maďarsku začali monitoring Dunaja

WEBNOVINY.SK

Maďarsko Foto: SITA/APBRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon vzhľadom na ekologickú haváriu v Maďarsku nariadil Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) okamžité monitorovanie Dunaja. „Deje sa tak v obave pred únikom nebezpečných látok, ktoré sa môžu do Dunaja dostať po ekologickej katastrofe z Maďarska,“ informovala hovorkyňa rezortu Katarína Ďurica.

Vodohospodári budú robiť merania na troch miestach: v Medveďove, Komárne a Štúrove. Monitorovať plánujú o 18:00, 24:00 a 6:00. Vzorky vyhodnotia laboratória Slovenského vodohospodárskeho podniku a laboratória Ministerstva vnútra SR.

Ďalšie mimoriadne merania nariadi Simon v závislosti od výsledkov prvých troch monitoringov. „V prípade, že sa potvrdí znečistenie vôd Dunaja, budú prijaté všetky nevyhnutné opatrenia na eliminovanie nebezpečenstva,“ konštatovala Ďurica. V prípade potreby je už na zásah v súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami pripravený aj Hasičský a záchranný zbor SR.

Ekologická havária sa stala v pondelok 4. októbra asi 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz si vyžiadala štyri obete. Obrovská vlna jedovatého kalu dlhodobo znečistila rozsiahle územie v okolí hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka, vrátane 280 domov. Postihnutá oblasť sa podľa úradov stala neobývateľnou.

Červenkastý kal sa najprv vlial do rieky Marcal a cez rieku Rába pokračoval do Mošonského Dunaja, ktorý smeruje do hlavného toku Dunaja. Dunaj je druhá najdlhšia rieka Európy a na ceste z Maďarska do Čierneho mora ešte preteká cez Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu a Moldavsko.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM