Webnoviny - Svet

Pre premiérku Radičovú je prenájom v Košiciach uzavretá téma

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Pre premiérku Ivetu Radičovú je kauza okolo prenájmu budovy pre sídlo daňových orgánov v Košiciach uzatvorenou kauzou. „Pre mňa je to uzavretá téma, a ak to bola niekoho kauza, tak to nebola kauza tejto vlády,“ vyhlásila po stredajšom rokovaní vlády premiérka. Ako dodala, je plnou zodpovednosťou generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Igora Krnáča, ako sa v tomto prípade rozhodol. Celú situáciu okolo tohto prípadu premiérka označila za absurdnú.

Odporúčame: FICO: Miklošov človek prihral straníkovi z SDKÚ kšeft

Ak by Mikulčík neodstúpil, premiérka by rezignovala Daniari vybrali najhoršie riešenie, tvrdí Aliancia Fair-play Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša DZURINDA: Prenájom budovy daniarom je transparentný

Stanovisko, že celá kauza okolo prenájmu budovy v Košiciach je kauzou bývalej vlády Roberta Fica, zopakoval v stredu aj minister financií Ivan Mikloš. Ten dodal, že považuje výzvu predsedu Smeru-SD Roberta Fica na jeho odvolanie, prípadne na odvolanie premiérky, za drzosť. Podľa Mikloša je dôležité, že v tomto prípade boli naplnené tri podmienky. Bol dodržaný zákon, celý postup bol v súlade s verejným záujmom a nebol to prípad straníckeho klientelizmu.

Daňové riaditeľstvo (DR) SR v druhej polovici augusta rozhodlo o uzatvorení zmluvy o prenájme budovy pre daňové orgány v Košiciach so spoločnosťou Nitra Invest, ktorú vlastní okresný šéf SDKÚ-DS Ondrej Ščurka. DR SR tak rozhodlo napriek tomu, že neziskové organizácie upozorňovali na niektoré problematické body. Aliancia Fair-play dokonca odporučila Daňovému riaditeľstvu SR zmluvu s Nitra Invest nepodpísať a aktuálnu súťaž zrušiť. Súťaž bola totiž podľa aliancie vypísaná s kritériami, ktoré mohla splniť len Ščurkova firma. Išlo pritom o opakovanú súťaž. Prvú Daňové riaditeľstvo SR zrušilo.

Pre prenájom budovy daniarom v Košiciach obvinil predseda strany Smer – SD Robert Fico koaličnú SDKÚ-DS zo straníckeho klientelizmu. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) neskôr vyzvala vtedajšieho generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť. To odmietol minister financií Ivan Mikloš, ktorý ho do funkcie nominoval. Mikulčík sa svojej funkcie vzdal po tom, ako premiérka Iveta Radičová v druhej polovici apríla svojmu straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi povedala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM