Webnoviny - Svet

Pred 44 rokmi zatkli pri akcii Vlasáči 4 000 ľudí

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: blogs.village­voice.com PRAHA 3. augusta (WEBNOVINY) – Presne pred 44 rokmi sa v bývalej Československej socialistickej republike (ČSSR) rozbehla rozsiahla akcia zameraná proti neformálne sa obliekajúcej mládeži, ktorú komunistický režim považoval za piatu kolónu Západu. Český denník MF Dnes získal a vo svojom utorňajšom vydaní zverejnil doteraz neznáme dokumenty o akcii Vlasáči, na ktorej sa podieľal aparát komunistickej strany, Verejná bezpečnosť aj tajná polícia. Pozatýkali počas nej okolo 4 000 mladých ľudí, a niektorých z nich aj ostrihali.

Komunisti si v rámci príprav na akciu, ktorá sa uskutočnila v auguste 1966, zaznamenávali výskyt „vlasáčov“ v jednotlivých okresoch a zakresľovali si ho do máp červenou farbou. Modrou si značili výskyt výtržníkov a zelenou príživníkov, teda ľudí, čo nechodili do práce.

„Vlasáčov“ popisovala Komunistická strana Československa (KSČ) v interných dokumentoch ako „osoby s enormne dlhými vlasmi a neupraveným zovňajškom, ktorých správanie je nevhodné a vulgárne, pričom nemusia spĺňať všetky uvedené znaky súčasne“. Spoločným znakom tejto subkultúry bolo podľa komunistických materiálov „provokatívne a odpudzujúce správanie sa voči spoluobčanom na verejnosti aj v uzavretých priestoroch“.

KSČ v tej dobe prekážal dokonca aj filmový hrdina Vinnetou, pretože aj on mal zhodou okolností dlhé vlasy. „Spoločným znakom prevažnej väčšiny výrobkov s vinnetuovskými motívmi je krikľavý nevkus a gýčovitosť. Socialistická výroba musí rešpektovať nielen estetické kritériá, ale aj zásadné parametre ideovo politických hodnôt,“ píše sa v správe ústredného výboru KSČ z roku 1966.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM