Regióny

Pred 93 rokmi padol mrazivý rekord: Zvieratá v maštaliach museli obkladať slamou

Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť. Teplotný rekord padol v Banskobystrickom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Pred 93 rokmi padol mrazivý rekord: Zvieratá v maštaliach museli obkladať slamou
Zdroj: TASR

Hoci aktuálne už aj v našich končinách kvitnú prvé snežienky a prvosienky, pred 93 rokmi to vyzeralo úplne inak. Popraskané stromy a rieka Slatina plná ľadu – tak si z rozprávania svojich starých otcov spomínajú obyvatelia obce Vígľaš na vrchol extrémne tuhej zimy.

Rekordná teplota

Na tamojšej meteorologickej stanici namerali najnižšie teploty v celej histórii krajiny, 41 stupňov pod nulou.

Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť. Domáce zvieratá museli obyvatelia držať v maštaliach a obkladať slamou, aby nezamrzli. Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem.

Mrzlo celé Slovensko

Mrazy boli vtedy kruté nielen vo Vígľaši, ale na celom území Slovenska a trvali až do začiatku marca. Napríklad v Liptovskom Hrádku zaznamenali v tento rekordný deň –38 stupňov Celzia, v Devínskej Novej Vsi –36 stupňov. Teploty sa k uvedeným rekordom priblížili až o vyše päťdesiat rokov, keď v roku 1985 v Oravskej Lesnej namerali –37 stupňov Celzia.

Teplotný rekord zaznamenal vo Vígľaši pred 93 rokmi miestny učiteľ Ján Porsch, ktorý pracoval pre vtedajší poľnohospodársky ústav. Odpočty na stanici v miestnej časti Pstruša robil celých osem rokov. Hydrologická stanica bola pritom v obci zriadená ešte rakúsko-uhorskou monarchiou v roku 1883. Obnovená stojí na tom istom mieste dodnes.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM