Webnoviny - Svet

Pred dvoma rokmi zomrelo pri Devínskom masakry osem ľudí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Po tragickej udalosti v bratislavskej Devínskej Novej Vsi vníma polícia možné hrozby neoprávneného použitia zbrane ešte citlivejšie.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Vo štvrtok 30. augusta uplynú dva roky od masakry, pri ktorej zomrelo osem ľudí.

Polícia neustále analyzuje možné riziká na úseku zbraní a streliva. Ako príklad Slivka uviedol, že polícia zareagovala na mediálne vyhlásenia speváka Jozefa R.

„To, že polícia nepodceňuje možné riziká, dokazuje skutočnosť, že Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave spracovalo podnet na oddelenie dokladov príslušného okresného riaditeľstva za účelom začatia správneho konania na úseku zbraní a streliva. V prípade, že v určenej lehote dotknutá osoba nepredloží nový psychologický posudok, zákon je v takomto prípade nekompromisný. Polícia bude mať za to, že držiteľ zbrojného preukazu stratil psychickú spôsobilosť a zbrojný preukaz mu bude odňatý,“ vysvetlil hovorca.

Obrazom: Streľba v Devínskej Novej Vsi

Podmienky na držbu zbrane sa menili

K sprísneniu podmienok pre držiteľov zbrojných preukazov došlo už po streľbe v Devínskej Novej Vsi. „Každý žiadateľ o jeho vydanie sa po novom musí podrobiť psychologickému vyšetreniu. Nevyhnú sa mu ani tí, ktorí už zbrojný preukaz majú. V čase, keď bude končiť jeho platnosť a ich držitelia budú žiadať o jeho opätovné vydanie, rovnako budú musieť preukázať psychickú spôsobilosť,“ konštatoval Slivka.

Okrem toho držiteľom niektorých zbraní kategórie A alebo B, napríklad podobnej, akú použil strelec v Devínskej Novej Vsi, pribudla zákonná povinnosť podrobiť sa psychologickému vyšetreniu. Prvýkrát tak museli urobiť do konca apríla tohto roka, inak im hrozilo odňatie zbrojného preukazu.

Držitelia zbrojného preukazu majú pri manipulácii so zbraňou povinnosť mať pri sebe zbrojný preukaz a preukaz zbrane. Držiteľ, ktorý už má doklad o psychickej spôsobilosti, je povinný mať pri sebe už aj tento doklad.

Obrazom: Devínska Nová Ves po streľbe Ľubomíra Harmana

Po tragickej udalosti polícia podľa Slivku okamžite prijala opatrenia a v obvode posilnili hliadky. „Po vyhodnotení bezpečnostnej situácie policajtom v hliadkach pribudli aj ďalšie výzbrojné súčiastky,“ informoval.

Tragédia mala vplyv aj na výcvik. „Samozrejme, že táto udalosť bola premietnutá aj do prípravy policajtov na podobné situácie v rámci výcviku, na čo sú však aj mimo toho neustále pripravovaní,“ do­dal.

Masaker v Devínskej Novej Vsi neprežilo osem ľudí

Devínskou Novou Vsou otriasla v pondelok 30. augusta 2010 okolo 10:00 streľba, ktorú neprežilo osem ľudí vrátane strelca. Obyvateľ Devínskej Novej Vsi Ľubomír Harman v byte zastrelil päťčlennú rodinu, išlo o tri ženy, muža a dieťa.

Ďalšieho príbuzného rodiny zastrelil pri vchode do domu. Siedmou obeťou bola žena v jednom z panelových domov, ktorú zasiahla zablúdená strela. Pri policajnej akcii zahynul aj páchateľ tohto brutálneho činu. Ďalších 15 osôb strelec zranil.

Policajti pri zásahu proti Harmanovi vystrelili celkom 15-krát. Štrnásť striel vystrelili z pištolí, poslednú, ktorá sa stala páchateľovi osudnou, vystrelil policajt pohotovostného útvaru zo samopalu.

Zistiť motív páchateľa a objektívne ho pomenovať bolo podľa vtedajšieho prezidenta policajného zboru Jaroslava Spišiaka možno nereálna úloha.

„Zrodila sa v jeho hlave a v jeho hlave aj zostala,“ povedal pred dvoma rokmi. Páchateľ mal značný arzenál, keď ho polícia eliminovala. Mal stále pri sebe osem plných zásobníkov do samopalu, ktorým strieľal.

ďalej mal päť zásobníkov do dvoch pištolí, ktoré mal tiež pri sebe. „Tento arzenál určite nebol len na streľbu v byte obetí. Vyzerá to, že sa chystal buď skrývať, prestrieľať sa či bojovať až do úplného konca,“ dodal Spišiak.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM