Správy Regióny Zo Slovenska

Pred nemocnicou na Antolskej vznikne takmer 200 nových bezplatných parkovacích miest

V súčasnosti môžu pacienti a návštevníci nemocnice využívať 230 parkovacích miest na platenom parkovisku za 1 euro za každú začatú hodinu.

Ilustračný obrázok k článku Pred nemocnicou na Antolskej vznikne takmer 200 nových bezplatných parkovacích miest
5
Galéria
Zdroj: TASR

Univerzitná nemocnica Bratislava má zámer vybudovať 199 nových bezplatných parkovacích miest pred Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke. Bratislava24.sk informovala Zuzana Onufer, hovorkyňa Magistrátu hlavného mesta SR Bratislava.

Nové parkovisko

„Neustále pracujeme na zlepšovaní podmienok v slovenských nemocniciach, financie z kapitálových výdavkov idú na rekonštrukciu a modernizáciu nemocníc, ako aj nákup nových špičkových prístrojov. Univerzitnú nemocnicu Bratislava, ako koncovú nemocnicu, navštevujú naozaj pacienti z celého Slovenska, preto som rada, že nové bezplatné parkovisko prispeje k zlepšeniu podmienok a zvýšeniu komfortu pacientov,“ hovorí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Predpokladaný začiatok výstavby je naplánovaný na rok 2019. Parkovisko vrátane chodníkov a prístupových komunikácií bude na celkovej ploche viac ako 6500 metrov štvorcových. UNB predpokladá, že parkovisko bude sprevádzkované v roku 2020. „Súčasťou parkoviska bude rampový systém. Budú ho môcť využívať všetci pacienti, návštevníci a zamestnanci nemocnice,“ uviedol generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Juraj Kovács.

Predpokladaná cena stavby je približne 1,6 mil. bez DPH. Na vybudovanie parkovacej plochy nemocnica využije prostriedky z kapitálových výdavkov, ktoré jej poskytne MZ SR.

Prenájom pozemkov

Pozemok, kde sa plánuje výstavba parkoviska, patrí mestu Bratislava. K tomu, aby sa mohlo s budovaním parkoviska začať, musí mať univerzitná nemocnica právny vzťah k pozemkom. Preto UNB v spolupráci s MZ SR požiadala mesto o prenájom.

„Nové bezplatné parkovisko výrazne pomôže Bratislavčanom pri ich doprave do nemocnice. Keďže pozemky, pod budúcim parkoviskom patria mestu, predkladám do mestského zastupiteľstva vo štvrtok návrh na prenájom týchto pozemkov univerzitnej nemocnici za symbolické jedno euro na rok. Verím, že poslanci tento môj návrh podporia,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

„Vítam iniciatívu nemocnice vybudovať veľkokapacitné bezplatné parkovisko, ktoré bude slúžiť pre pacientov a som rád, že k tomu prispeje aj naša mestská časť,“ povedal petržalský starosta Vladimír Bajan.

Pakovanie pred nemocnicou

V súčasnosti môžu pacienti a návštevníci petržalskej nemocnice využívať 230 parkovacích miest na platenom parkovisku – 1 euro za každú začatú hodinu. Toto parkovisko prevádzkuje súkromná spoločnosť na základe koncesnej zmluvy.

Vodiči pred petržalskou nemocnicou využívajú na parkovanie všetky možnosti, preto dochádza často k zablokovaniu prístupovej cesty k centrálnemu príjmu pacientov, zle zaparkované vozidlá znemožňujú príjazd sanitiek. Preto chce UNB snaží vybudovať parkovisko s dostatočne veľkou kapacitou.

Univerzitná nemocnica Bratislava na Antolskej ulici
5
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM