Peter Handzuš Rôzne

Pred odchodom zo zamestnania je nutné zistiť, či máte všetky dokumenty

Pri ukončení pracovného pomeru - či už zo strany zamestnávateľa alebo zamestnanca - je zamestnávateľ povinný pripraviť a odovzdať pracovníkovi rôzne dokumenty, ktoré bude potrebovať.

Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia v tejto súvislosti jednoznačne odporúča: „Predtým, ako odídete od svojho zamestnávateľa, by vo vašich rukách rozhodne nemali chýbať viaceré dokumenty. Všetky dokumenty, ktoré vám zamestnávateľ odovzdá, si starostlivo uschovajte! Budete ich potrebovať napr. pre potreby Úradu, práce, sociálnych vecí a rodiny či Sociálnej poisťovne.“

Napríklad výstupný list. Ide o doklad, ktorý potvrdzuje vyrovnanie vašich záväzkov voči zamestnávateľovi. Hoci zostáva uložený u zamestnávateľa, je dobré si ho oxeroxovať, aby ste mali dôkaz, že všetky záväzky voči nemu ste si riadne vyrovnali.

Potvrdenie o zamestnaní (tzv. zápočtový list). Ide o veľmi dôležitý dokument. Ak máte vyrovnané všetky záväzky voči svojmu už bývalému zamestnávateľovi, mal by vám ho vydať automaticky. Toto potvrdenie budete potrebovať v prípade, že nastúpite do nového zamestnania. Urobte si preto z neho kópiu. Zápočtový list slúži taktiež na zdokladovanie pôsobenia u zamestnávateľa pre účely vybavovania starobného dôchodku a pod.

Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti. Toto tlačivo dostanete, keď sa budete evidovať na príslušnom úrade práce. Za vás ho vyplní mzdová účtovníčka spoločnosti, v ktorej ste naposledy pracovali.

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch pre zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov. Toto vydáva zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru, a to bez vášho vyžiadania. Dokument je dôležitý pre účely ročného zúčtovania preddavkov na daň a k vyplneniu daňového priznania.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM