Milan Hanzel Správy Zo zahraničia

Predĺžili si to: V ktorom štáte budú platiť tie najprísnejšie opatrenia ďalšie tri týždne?

Táto európska krajina natiahla do 9. februára platné epidemiologické opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového druhu koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Predĺžili si to: V ktorom štáte budú platiť tie najprísnejšie opatrenia ďalšie tri týždne?
Zdroj: www.pixabay.com

Dôvodom je stále rastúci počet nakazených osôb a obavy z nového variantu vírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v južnom Anglicku. V utorok to oznámil holandský premiér Mark Rutte.

„Myslím si, že vás dnes večer neprekvapím, lockdown predlžujeme o tri týždne,“ uviedol Rutte na tlačovej konferencii o opatreniach, ktoré mali pôvodne skončiť 19. januára. „Takmer každý pochopí, že sme nemali inú možnosť,“ dodal premiér.

Tvrdý lockdown

V Holandsku platí od polovice decembra dosiaľ najprísnejší lockdown. V krajine sú zatvorené školy aj obchody ponúkajúce iné než základné tovary. Holanďanom sa zároveň odporúča, aby sa zdržovali doma a denne neprijímali viac ako dvoch hostí. V Holandsku predtým platili jedny z najmenej prísnych epidemiologických opatrení v Európe. Krajinu však silne zasiahla druhá a tretia vlna nákazy a reštrikcie sprísnila.

Základné školy by sa pritom mohli otvoriť skôr než po skončení obmedzení, najskôr však 25. januára. Vláda toto rozhodnutie ešte zvažuje, dodal Rutte.

Aké majú čísla

Holandsko v utorok oznámilo 4 986 nových prípadov nákazy koronavírusom a 153 súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie v tejto krajine podľa oficiálnych údajov zomrelo v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, už 12 563 ľudí. Celkovo sa nakazilo vyše 880-tisíc osôb.


FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy zo zahraničia

Zdroj: TASR

Najčítanejšie