Webnoviny - Svet

Predsedníčka Ústavného súdu si myslí, že Žitňanská klame

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 7. marca (WEBNOVINY) – Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková označila za neopodstatnené, nepravdivé a zavádzajúce vyjadrenia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktoré odzneli na tlačovej konferencii minulý týždeň vo štvrtok.

„Ústavný súd SR sa ako nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti nemieni nechať vtiahnuť do predvolebného zápasu politických strán, a práve preto musím reagovať na Vaše vyjadrenia, ktoré odzneli na tlačovej konferencii 1. marca 2012 a ktorými ste obvinili ústavný súd z nečinnosti. Tieto Vaše vyjadrenia sú neopodstatnené, nepravdivé a zavádzajúce,“ uviedla vo svojom vyjadrení zverejnenom na stránke ÚS Macejková.

Uviedla, že podľa agentúr TASR a SITA sa Žitňanská na tlačovej besede vyjadrila: „Od novembra 2010 tam leží druhý disciplinárny návrh na Harabina, konanie je prerušené, nedeje sa tam vôbec nič. V auguste bola podaná ďalšia disciplinárka, nedeje sa nič. V novembri 2011 sa tam obrátil Čentéš, nedeje sa vôbec nič. Je to desivé.“

Podľa názoru Macejkovej spomínanými vyjadreniami na tlačovej konferencii sa ministerka pridala k tým politikom, ktorí sa častokrát uchyľujú k nepodloženým reakciám a vyhláseniam na adresu rozhodovacej činnosti ústavného súdu.

„Pokladám to za veľmi zlý a nebezpečný jav, pretože nimi manipulujete verejnou mienkou a svojím spôsobom tak vytvárate tlak na rozhodovaciu činnosť ústavného súdu. Je to o to nebezpečnejšie, že tieto neobjektívne a zavádzajúceho vyhlásenia podávate širokej verejnosti ako právne vzdelaná osoba, navyše vo funkcii ministerky spravodlivosti,“ kritizuje Macejková ministerku Žitňanskú.

Ubezpečuje ministerku, že ústavný súd je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti a „i napriek mediálnym a politickým tlakom si zachovával, zachováva a bude zachovávať svoju nezávislosť“.

„Tieto Vaše vyjadrenia považujem iba za vyjadrenia političky, nie právničky a už vôbec nie ministerky spravodlivosti Slovenskej republiky, a to z toho dôvodu, že je to práve ústavný súd, ktorý poskytuje Ministerstvu spravodlivosti SR veľké množstvo informácií, podkladov, rozborov, analýz, prehľadov, ktoré by v prípade ich využívania ministerstvom spravodlivosti a Vami, pani ministerka spravodlivosti, umožnili výrazne skvalitniť prácu v justícii. Žiaľ, nedialo a nedeje sa,“ tvrdí Macejková.

V ďalšej časti vyjadrenia podrobne informuje, že ÚS koná o návrhoch podaných voči Harabinovi. Prvému návrhu na disciplinárne konanie voči Harabinovi ÚS vyhovel a za ten Harabin podal žalobu na Slovenskú republiku na Európskom súde pre ľudské práva. Pri druhom návrhu konanie ÚS dočasne prerušil a čaká na rozhodnutie európskeho súdu.

V treťom a štvrtom prípade vzniesli sporné strany námietky zaujatosti voči sudcom. Obe veci sú však už pripravené na prerokovanie v pléne. Macejková uviedla, že ÚS koná aj vo veci sťažnosti fyzickej osoby Jozefa Čentéša. „O sťažnosti rozhodne ústavný súd v najbližších dňoch,“ tvrdí Macejková.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM