Webnoviny - Svet

Predvolebný protest Gorila podporí revolucionár z Islandu

WEBNOVINY.SK

Protes Gorila 4 na Hviezdoslavovom námestí, ktorý zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 24. február 2012.Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Na najbližšom bratislavskom proteste Gorila, ktorý sa začne v piatok o 16:00 na Námestí slobody, vystúpi aj Hördur Torfason, jedna z hlavných tvárí revolúcie na Islande, ktorá viedla k pádu tamojšej vlády a tvorbe novej ústavy.

Informovali o tom organizátori slovenských protestov na dnešnej tlačovej besede.

„Veľmi si vážim, že tento človek je tu,“ uviedla dnes Lucia Gallová s tým, že Torfason bude hlavnou hviezdou blížiaceho sa protestu. Islanďan, ktorý podľa Gallovej robí revolúcie už 14 rokov, v piatok vystúpi na námestí s príhovorom. Prehovoriť k zhromaždenému ľudu však už organizátori dovolia aj predstaviteľom politických strán.

„Vyzývame politické strany, ktoré chcú využiť deň pred voľbami, dáme im priestor, pokiaľ majú odvahu prísť pred ľudí, veľmi radi ich tam privítame,“ poznamenal jeden z organizátorov Peter Pčolinský.

Celoslovenský protest deň pred parlamentnými voľbami avizovali organizátori už dávnejšie. Chápu ho ako zavŕšenie celej série protestov proti Gorile, ktoré sa na Slovensku konali. Ako však dnes oznámil Pčolinský, aktívni chcú ostať aj po voľbách. „Ten protest určite nebude posledný,“ doplnil.

Politici protesty podľa organizátorov ignorujú, rozhodli sa preto vypísať petíciu, ktorej výsledkom by malo byť zúženie poslaneckej trestnoprávnej imunity, prijatie balíka protikorupčných opatrení minimálne v rozsahu Protikorupčného minima 2012, ktoré vypracovala organizácia Transparency International Slovensko, a sfunkčnenie inštitútu referenda.

„Vyzývame všetkých uvedomelých občanov, aby si stiahli petičné hárky, ktoré budú v piatok na našom webe a dávali podpisovať svojim známym a priateľom,“ apelovali dnes organizátori. Týmto spôsobom chcú podľa vlastných slov vytvoriť tlak na ústavných činiteľov, aby sa ich požiadavkami zaoberali.

Pčolinský dnes nechcel odporučiť, koho majú ľudia voliť vo voľbách. Vyzval len, nech nevolia Gorilu a zdôraznil, že voľby sú nemorálne, keďže na kandidátkach strán sú osoby podozrivé z korupcie a iných trestných činov. Po voľbách však organizátori chcú byť podľa Pčolinského tvrdou opozíciou novej vlády aj parlamentu. Chcú vytvárať diskusné fóra, cestovať po regiónoch, budovať sieť dobrovoľníkov a vysvetľovať ľuďom, prečo sú ich požiadavky dobré.

Obrazom: Protest Gorila v Bratislave, 27. január 2012

Obrazom: Protest Gorila v Bratislave, 3. február 2012

Obrazom: Protest Gorila v Bratislave, 10. február 2012

Obrazom: Protest Gorila v Bratislave, 24. februára 2012

Obrazom: Protest Gorila v Bratislave, 2. marca 2012

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM