Webnoviny - Svet

Prehľad misií raketoplánov v roku 2009

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – V roku 2009 uskutočnil americky Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) celkovo päť misií raketoplánov, z ktorých štyri smerovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a jedna k Hubblovmu teleskopu.

Šestnásteho marca o 00:43 SEČ vyštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride raketoplán Discovery, ktorý na ISS dopravil posledný, štvrtý solárny panel. Štart raketoplánu pôvodne naplánovaný na 12. februára museli z rôznych dôvodov päťkrát odložiť. Veliteľom sedemčlennej posádky bol Lee Archambault a astronauti počas misie absolvovali tri výstupy do otvoreného vesmíru, ktorých cieľom bolo predovšetkým nainštalovať a aktivovať solárny panel. Misia bola zároveň príležitosťou na výmenu posádky ISS, keď Koiči Wakata z Japonskej vesmírnej výskumnej agentúry (JAXA) nahradil Američanku Sandru Magnus, ktorá sa po vyše štyroch mesiacoch vrátila na Zem. Wakata sa stal prvým japonským členom posádky stanice. Discovery pristál úspešne na Floride 28. marca o 20:13 SEČ.

Jedenásteho mája o 20:01 SELČ odštartoval raketoplán Atlantis na poslednú, piatu misiu k Hubblovmu teleskopu, ktorý mal za úlohu vyniesť teleskop na novú obežnú dráhu. Sedemčlenná posádka na čele s veliteľom Scottom Altmanom absolvovala celkovo päť výstupov do otvoreného vesmíru a nainštalovala nové batérie, vďaka ktorým teleskop pracuje aj vtedy, keď sú solárne panely v tieni. Nové batérie by mali zaistiť životnosť teleskopu minimálne do roku 2013. Okrem toho astronauti vymenili tiež smerový senzor, opravili vonkajší kryt ochraňujúci elektronické zariadenia a nainštalovali novú výkonnú kameru a počítač. Pôvodne mali opravy vykonať už v roku 2004, no NASA po katastrofe raketoplánu Columbia z roku 2003 let zrušila. Prípravy naň opäť spustila až v roku 2006. Atlantis musel 24. mája o 17:39 SELČ pristáť na leteckej základni Edwards v Kalifornii, keďže pristátie na Floride znemožnilo nepriaznivé počasie.

Šestnásteho júla o 00:03 SELČ začala tretia tohtoročná misia, na ktorú sa vydala sedemčlenná posádka raketoplánu Endeavour s veliteľom Markom Polanskym. Štart raketoplánu sa musel predtým až päťkrát odložiť pre búrky a problémy s únikom vodíka. Endeavour vyniesol na ISS poslednú časť japonského laboratória Kibo a astronauti absolvovali päť výstupov do otvoreného vesmíru. Okrem toho vymenili šesť batérií na solárnych paneloch ISS a zaizolovali kanadské robotické zariadenia známe ako Dextre. Počas spojenia raketoplánu so stanicou bolo na ISS rekordných 13 ľudí. Novým dlhodobým členom posádky ISS sa stal Tim Kopra, ktorý nahradil japonského astronauta Koičiho Wakatu. Ten na ISS strávil viac ako tri mesiace. Astronauti počas pobytu na ISS oslávili aj 40. výročie prvého pristátia ľudí na Mesiaci výstupom do otvoreného vesmíru. Endeavour pristal na Floride 31. júla o 16:48 SELČ.

Dvadsiatehode­viateho augusta o 05:59 SELČ raketoplán Discovery so siedmimi astronautmi na čele s Frederikom Sturckowom na tretí pokus úspešne odštartoval z mysu Canaveral na Floride na tretiu tohtoročnú misiu raketoplánu na ISS. Discovery na stanicu doručil viacúčelový logisticky modul Leonardo, zariadenie pre novú kúpeľňu, nádrž na tekutý amoniak slúžiacu na udržiavanie vzoriek moču či krvi, bežecký pás na cvičenie, chladiace zariadenie, potraviny a ďalšie zásoby. Astronauti počas misie trikrát vystúpili do otvoreného vesmíru. Okrem toho si posádky vymenili dvoch členov – Nicole Stott nahradila na ISS Tima Kopru. Discovery pristál 12. septembra o 02:53 SELČ na leteckej základni Edwards v Kalifornii, nakoľko na Floride neboli priaznivé poveternostne podmienky.

Šestnásteho novembra o 20:28 SEČ vyštartoval Atlantis na poslednú tohtoročnú misiu raketoplánu na ISS, ktorej cieľom bolo dopraviť na stanicu materiály potrebné na vybudovanie vonkajšieho skladu pre náhradné diely. Šesťčlennú posádku vedenú kapitánom Charliem Hobaughom doplnila pri návrate Nicole Stott, ktorá na ISS strávila tri mesiace. Astronauti počas misie absolvovali tri výstupy do otvoreného vesmíru. Manželka jedného z astronautov, Randolpha Bresnika, porodila počas misie dcéru Abigail Mae. Bresnik sa tak stal druhým mužom, ktorému sa počas pobytu vo vesmíre narodilo dieťa. Prvým bol v roku 2004 astronaut Mike Fincke. Atlantis pristál na Floride 27. novembra o 15:44 SEČ.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM