Webnoviny - Svet

Premiér chce na zahraničných cestách sprievod podnikateľov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico na pondelňajšej porade vedúcich zastupiteľských úradov Slovenska požiadal veľvyslancov, aby jeho zahraničné cesty pripravovali tak, že budú mať ekonomický zmysel.

„Radšej nebudem cestovať a nepôjdem na nejakú návštevu, ktorá je vyslovene zdvorilostná, hoci aj takúto treba niekedy absolvovať. Skôr očakávam, že pôjde so mnou skupina podnikateľov, budú sa podpisovať kontrakty,“ priblížil Fico svoju predstavu o zahraničných cestách.

Absolútnou prioritou zahraničnej politiky by podľa Fica mali byť štáty EÚ. „Bojujeme o svoje miesto pod európskym nebom. Je to pre nás tak dôležité a podstatné, že musíme niekedy trpieť aj malé rany v podobe účasti Slovenska v rôznych ochranných mechanizmoch, ale nepoznáme inú alternatívu ako EÚ,“ doplnil.

Sústrediť sa však musíme aj na Ukrajinu, Rusko, Čínu, Vietnam či Latinská Ameriku. „Toto sú také regióny, kde vidím obrovský priestor na spoluprácu,“ dodal. Dôležité je pritom podľa Fica využiť aj drobnosti, ako napríklad fakt, že v minulosti množstvo ľudí študovalo v Československu.

„Napríklad vo Vietname či v Mongolsku, tam stretávate ľudí, ktorí plynule hovoria po slovensky alebo po česky. Je to maličkosť, ale dokáže vytvoriť priestor pre obchodnú spoluprácu,“ poznamenal. Fico v pondelok poďakoval ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi za atmosféru, ktorú vytvoril v rezorte diplomacie. Jajčákov predchodca Mikuláš Dzurinda podľa Fica rezort spolitizoval.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM