Webnoviny - Svet

Premiér dopravcov neprijal, protest pokračuje

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico dnes neprijal troch zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorí s ním chceli rokovať o štyroch hlavných požiadavkách týkajúcich sa problémov pri fungovaní mýtneho systému. Namiesto predsedu vlády s nimi hodinu a pol rokoval riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňo Ondruš. Fico cez neho nespokojným autodopravcom odkázal, že ich prijme zvlášť a môžu prísť aj na rokovanie o 15:00, ale za podmienky, že kamióny odídu z Rožňavskej ulice v Bratislave. Jaroslav Polaček za autodopravcov však povedal, že s tým nesúhlasia a kamióny, ktoré blokujú Rožňavskú ulicu od štvrtkového rána, naďalej zostávajú na mieste. Témou rokovania budú dopady, fungovanie a problémy mýtneho systému a tiež možné kompenzácie v podobe zníženia spotrebnej dane z pohonných hmôt.

„Tvrdíme, že sme urobili ústupky, o ktoré sme boli požiadaní. Bratislavčania nie sú rukojemníkmi dopravcov, názor pána premiéra je opačný. Na rokovaniach o tretej sa Únia autodopravcov nezúčastní, pozvanie nemáme, lebo sme nesplnili základnú podmienku premiéra,“ povedal po stretnutí Polaček. Kamióny v nedeľu večer uvoľnili jeden jazdný pruh na Rožňavskej ulici v smere do mesta, aby po nej mohla premávať mestská verejná doprava a sanitky. Rožňavská ulica nebude uvoľnená, zopakoval Polaček a dodal, že vo viacerých mestách dopravcovia a obyvatelia vyšli so svojimi vozidlami spontánne protestovať do ulíc. Únia autodopravcov vyzýva obyvateľov, aby podporili jej aktivity v súvislosti s fungovaním mýta.

„V mene predsedu vlády som pánom z únie zopakoval pozvánku na rokovanie, a to tak možno separátne rokovanie, ako aj účasť na dnešnom rokovaní o 15:00 na Úrade vlády SR. Samozrejme, za podmienky, že sa ukončia akcie, ktoré znepríjemňujú život verejnosti a obmedzujú dopravu v tejto chvíli najmä v Bratislave. To znamená, že sa ukončí blokáda na Rožňavskej ulici,“ informoval Ondruš. Premiér má podľa neho záujem, aby sa na popoludňajšom rokovaní zúčastnili aj protestujúci dopravcovia. Môžu sa na nich zúčastniť, musia však zastaviť kamiónovú blokádu v Bratislave a prestať aj s ďalšími formami protestu.

Pokiaľ ide o účasť Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia na popoludňajšom rokovaní, Polaček povedal, že Česmad „kolaboruje“ s vládou, spoločnosťou SkyToll a Národnou diaľničnou spoločnosťou. „Jednoznačne môžem potvrdiť, že ide o obrovské peniaze, ktoré získal na montáži palubných jednotiek,“ dodal Polaček. Nesúhlas s ukončením kamiónovej blokády zvôdvodnil tým, že rokovanie by bolo neúspešné.

„Ak by blokáda bola ukončená, okamžite sa môžu začať rokovania aj s protestujúcimi autodopravcami. Rokovania o 15:00 sú výsledkom aktivít predsedu vlády a jeho úprimnej snahy, aby sa vyriešili problémy, ktoré sú s mýtnym systémom spojené,“ povedal Ondruš. Odpovedal tak na otázku, či by sa tieto rokovania vôbec uskutočnili, keby autodopravcovia nezačali protestnú akciu a nepredložili svoje požiadavky. Fico sa podľa neho koncom minulého týždňa už stretol s riaditeľmi SkyToll-u a Národnej diaľničnej spoločnosti, ako aj ministrom dopravy a už na tomto stretnutí vznikli prvé návrhy na riešenie problémov pri prevádzke mýta. Súčasťou týchto návrhov sú aj prípadné kompenzácie za zvýšené náklady autodopravcov pre mýtne poplatky.

Zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt a cestnej dane sú podľa Polačeka len dve zo štyroch požiadaviek nespokojných autodopravcov. „Disponujeme analýzami, že mýtny systém sa týka naozaj všetkých,“ povedal s tým, že dopady mýta na cenách budú znamenať 20 až 40 eur mesačne na jedného obyvateľa. Polaček kritizoval pripravované zavedenie ticketového systému platenia za diaľnice, ktorý má fungovať dočasne pre tranzitnú cestnú dopravu bez toho, aby vozidlá museli byť zaregistrované do mýtneho systému. Podľa neho je to v rozpore so zákonom o výbere mýta z roku 2007.

Požiadavky autodopravcov sa premiér dozvie z cudzích úst

Medzi vodičov a autodopravcov nespokojných s elektronickým mýtom, ktorí majú kamióny na Rožňavskej ulici v Bratislave, prišlo vedenie Únie dopravcov Slovenska (UNAS) a informovalo ich o situácii po pokuse rokovať s premiérom Robertom Ficom. Premiér ich dnes na Úrade vlády SR neprijal, iba im tlmočil ústami riaditeľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Braňa Ondruša pozvánku na rokovanie, a to na možné separátne rokovanie ako aj účasť na dnešnom rokovaní o 15:00 na Úrade vlády SR za podmienky, že sa ukončia akcie, ktoré znepríjemňujú život verejnosti a obmedzujú dopravu. Premiér má podľa neho záujem, aby sa na popoludňajšom rokovaní zúčastnili aj protestujúci dopravcovia. Môžu sa na ňom zúčastniť, musia však zastaviť kamiónovú blokádu v Bratislave a prestať aj s ďalšími formami protestu. „Požiadali sme našich partnerov, aby naše požiadavky tlmočili premiérovi na rokovaní, ktoré sa začne o 15:00,“ uviedol Jaroslav Poláček, hovorca Únie dopravcov Slovenska. Spresnil, že partnermi UNAS určite nie sú zástupcovia Česmad, ktorý podľa neho v prípade elektronického mýta „kolaborovali s vládou“.

S autodopravcami sa vedenie UNAS dohodlo, že na Rožňavskej ulici v Bratislave kamióny zostanú aj ďalšiu noc, k ostatným mestám Poláček uviedol iba toľko, že vie o organizovaní tzv. spanilých jázd, ktoré už na mnohých miestach sú, ich presná forma zostáva na organizátoroch týchto protestov.

Autodopravcovia na Rožňavskej dostali vitamíny

Za vodičmi kamiónov autodopravcov nespokojných s mýtnym systémom, ktoré sú odstavené na Rožňavskej ulici v Bratislave, sa dnes zastavujú rôzni sympatizanti. Posádka vozidla rýchlej zdravotnej pomoci sa pri nich pristavila a ponúkla pomoc v prípade zdravotných problémov, ktoré však kamionisti nemajú. Napriek tomu dostali od lekárov vitamínové prípravky. Za kamionistami bola aj skupina dievčat, ktoré im rozdali energetické nápoje. Často sa pri nich zastavujú aj sympatizujúci jednotlivci, ktorí im priniesli pomaranče, zákusky, rôzne iné jedlá a pitie.

Hornonitrianski kamionisti zablokovali vstup do Prievidze

Kamionisti z Hornej Nitry zablokovali vstup do Prievidze. Podľa informácií z polície obsadili dva pruhy vedúce do mesta od Novák. Trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička uviedol, že policajti na mieste odkláňajú dopravu a pre vodičov vzniká zatiaľ len niekoľkominútové zdržanie. Kamionisti z Hornej Nitry počas dnešného celodenného protestu jazdili po cestách so zníženou rýchlosťou a trúbili. Tí trenčianski naopak od rána zablokovali jeden pruh cesty I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. Zatiaľ sú stále tam.

Križovatky v Ružomberku, Mikuláši a P. Bystrici sú zablokované

Križovatky na hlavných ťahoch v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Považskej Bystrici sú zablokované. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamióny zablokovali ružomberskú križovatku, z ktorej sa odbočuje na Banskú Bystricu, tento úsek je podľa jeho slov neprejazdný a dopravu odkláňajú cez mesto. V Liptovskom Mikuláši sú neprejazdné diaľničné privádzače do mesta i z neho, úsek možno obísť po starej ceste. Na hlavnej križovatke v Považskej Bystrici zablokovali protestujúci dopravcovia jeden jazdný pruh, doprava je smerovaná cez mesto. Žilinskí kamionisti sa presunuli do Považskej Bystrice a približne 18 kamiónov z Oravy sa pripojilo k protestujúcim dopravcom na Liptove.

V Žiline sa podľa Bieleného chystajú dnes vo večerných hodinách protestovať aj študenti, ktorí sa po sviatkoch vrátili do škôl a rovnako nesúhlasia so zavedeným systémom mýta, ktoré pocítili na zvýšenom cestovnom. Ako ďalej Bielený uviedol, k Bratislave už smerujú aj poľnohospodárske stroje a ak sa nezmení situácia, po 18-tej sa očakáva najväčší nápor kamiónov na hlavné mesto.

Protestná jazda v Banskej Bystrici sa sústreďuje na nábrežie Hrona

Trasa pomalej jazdy zhruba 20 kamiónov, ktorou sa dnes nákladní dopravcovia v Banskej Bystrici zapájajú do protestu proti spôsobu zavedenia mýta na Slovensku, povedie po nábreží Hrona. Jazdia po ňom v úseku od kruhovej križovatky pri nákupnom stredisku Europa po hlavnú železničnú stanicu a späť a spôsobujú zápchy. Ide o dopravne najzaťaženejšiu cestu v Banskej Bystrici, vedie ňou trasa väčšiny liniek mestskej verejnej osobnej dopravy a je zároveň súčasťou cesty prvej triedy I/66. „Na tejto trase bude náš protest najciteľnejší,“ povedal pre agentúru SITA jeden z organizátorov protestnej jazdy Pavol Salon. Dokedy bude ich protest trvať alebo či sa v ňom budú striedať, zatiaľ nevedel povedať. „Minimálne do piatej-šiestej,“

Protestnú jazdu v Banskej Bystrici ukončila polícia

Dnešný protest nákladných autodopravcov v Banskej Bystrici ukončila krátko pred 16:00 polícia, keď najprv pomaly jazdiacu kolónu kamiónov rozdelila na menšie skupinky a potom ich odstavila. Ako pre agentúru SITA uviedol jeden z organizátorov protestu Pavol Salon, o tom, ako a či budú protestovať v utorok a ďalšie dni, sa zatiaľ nedohodli. Do dnešnej takzvanej spanilej jazdy sa zapojilo okolo 20 kamiónov. Jazdili po najfrekventova­nejšej banskobystrickej komunikácii na nábreží Hrona.

Kamióny blokujú v Nitre dopravu na križovatke pod Zoborom

Zhruba 30 kamiónov a autobusov blokuje pravý jazdný pruh na okružnej križovatke pod Zoborom v Nitre. Dopravcovia tým vyjadrujú svoj nesúhlas s novým systémom elektronického mýta. Križovatka leží na hlavnom ťahu z Trnavy smerom na Banskú Bystricu. Ako agentúru SITA informovala krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, ľavý jazdný pruh zostáva prejazdný. Na mieste sú policajti, ktorí sa snažia vozidlá nasmerovať na obchádzkové trasy. Dnes v Nitre dopravcovia protestujú už druhý raz, prvýkrát to bolo v piatok, keď spomaľovali premávku pomalou jazdou.

Kamionisti v Trnave zablokovali dopravu na troch miestach

Kamionisti dnes popoludní zablokovali dopravu na troch miestach v Trnave. Ako informoval koordinátor akcie Rudolf Pašák, spolu približne 70 kamiónov blokuje severný obchvat, výjazd na rýchlostnú komunikáciu R1 v smere na Nitru a časť Trstínskej ulice v smere na Senicu. Dopravu tu usmerňuje polícia, ktorá sem nepúšťa ďalšie kamióny ani osobné autá. Kamionisti spustili podpornú akciu v Trnave už o 9:00 ráno pomalou jazdou po Trnave. Po zásahu polície sa zhromaždili na obchvate. Podľa Pašáka budú ulice blokovať tak dlho, ako bude treba. „Závisí to od výsledkov rokovaní s vládou,“ uviedol Pašák.

Dnes na 16:30 je avizovaná aj jazda áut Trnavou. Motorizovaní Trnavčania sa majú stretnúť pred hypermarketom Tesco a odtiaľ pomaly prejsť mestom so zapnutými smerovkami a trúbením.

Na hraniciach s Českom stále kilometrová kolóna

Situácia na česko-slovenskom hraničnom priechode Mosty u Jablunkova sa pomaly stabilizuje, kolóna je však stále asi kilometer dlhá a stojí v nej 60 kamiónov. Od rána sa tak skrátila o asi desať áut. Ďalšie zlepšenie by malo priniesť aj prechodné dopravné značenie, ktoré umožní lepší výjazd z priechodu na Slovensko. Problémy spôsobuje vydávanie palubných jednotiek vodičom v súvislosti s novým mýtnym systémom. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Štětínská z kancelárie moravsko-sliezskeho krajského policajného riaditeľa.

Kamionisti protestujú proti štátnemu výpalníctvu

Do protestu dopravcov sa zapojili aj kamionisti v Poprade. Už približne od 14:00 blokujú cestu I/67 od pošty ku kruhovému objazdu a od kruhového objazdu smerom na sídlisko Juh, kde kamióny zablokovali dva zo štyroch jazdných pruhov. Každú chvíľu sa k protestujúcim vodičom pridávajú ďalšie kamióny. „Pokračujeme v protestoch od rána a budeme pokračovať do 18:00. Ak nám premiér nevyhovie, pôjdeme s kamiónmi, ktoré tu stojíme, na Bratislavu,“ povedal pre SITA Jozef Lajoš z firmy Lajmex. Dopravcovia majú výhrady voči spôsobu výberu mýta na diaľniciach, ktoré je podľa nich nespravodlivé. Dopravcovia neplatia podľa Lajoša za skutočne prejazdené kilometre, ale za celé úseky. „Druhá podstatná vec je, že platíme cestné dane a za tie isté cesty prvej triedy musíme platiť aj mýto. Je to výpalníctvo zo strany štátu,“ uviedol Lajoš.

Dopravcovia v Poprade sú pripravení svoj protest zintenzívniť. Ak by k tomu došlo, sú rozhodnutí zablokovať celý kruhový objazd v centre Popradu, kde sa zbiehajú všetky významné mestské komunikácie a jedna cesta prvej triedy. Okrem okružnej križovatky plánujú zablokovať aj ďalšie križovatky v meste. Do Popradu prišli protestovať okrem miestnych dopravcov aj ich kolegovia z Kežmarku a Spišskej Novej Vsi. Pred 16:00 sa do protestu zapojilo do 40 kamiónov. Pôvodne mali prísť do Popradu aj dopravcovia zo Starej Ľubovne, tí sa však rozhodli protestovať priamo v Starej Ľubovni, kde tiež zablokovali križovatky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM