Webnoviny - Svet

Premiér Fico sa bude uchádzať aj o hlasy opozície

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Koalícia a opozícia musí v zahraničných veciach a pri postavení Slovenska v zahraničí spolupracovať, myslí si premiér Robert Fico (Smer-SD).

Ako dnes argumentoval v diskusnej relácie STV O päť minút dvanásť, je prirodzené, že opozícia a koalícia sa rozchádza v názoroch na domácu politiku, ale oceňuje, že sa opozičné strany postavili k problematike trvalého eurovalu tvárou, aj napriek tomu, že Smer-SD by mal v parlamente dostatok hlasov na to, aby prešiel aj bez podpory opozície.

„Vždy sa budem uchádzať o hlasy opozície, pokiaľ sa to bude týkať zahraničných vecí (…) pri zásadných témach sa nemôžeme vydierať,“ pripomenul Fico.

Budeme si klásť podmienky

Premiér pripomenul aj výsledky rokovania lídrov EU na ostatnom summite.

Zdôraznil rozhodnutie, na základe ktorého bude trvalý euroval môcť vstupovať do štruktúr bánk v prípade, ak si tie požičajú peniaze.

Peniaze z eurovalu budú možno znamenať účasť eurovale v bankách, ozrejmil poslanec a predseda Most-Híd Béla Bugár. „Ak to bude fungovať tak, že euroval bude môcť vlastniť časť banky tak si majiteľ rozmyslí, či bude robiť zodpovednú alebo nezodpovednú politiku,“ pripomenul Bugár.

Pri téme požičiavania a záchrany premiér zdôraznil, že ak sa bude Slovensko zúčastňovať záchran v eurozóne, tak si Slovensko bude klásť aj podmienky. “Pýtať si odmenu za to, že sa správame zodpovedne,“ objasnil.

Ilustroval to na príklade Cypru, že ak bude požadovať pomoc, premiér je jednoznačne pripravený o tomto návrhu rokovať iba za podmienky, ak Cyprus poskytne zoznam podnikateľov zo „schránkových firiem“ registrovaných v tejto krajine. Dodal, že tento návrh podporilo aj Slovinsko, či iné členské krajiny.

„Možno si to potom Cyprus rozmyslí, a bude žiadať peniaze napríklad od Ruskej federácie,“ predvídal premiér s dodatkom, že toto je pre neho otázka morálky, ak sa niekto schováva za schránkové firmy.

Odsúdili rokovanie parlamentu

Obaja politici sa na záver zhodli na tom, že rokovania maďarského parlamentného výboru v Komárne nebol korektný krok z maďarskej strany.

„Slovensko potrebuje úspech tak isto ako aj Maďarsko, a preto sa treba zameriavať na pozitívne výsledky spolupráce,“ podčiarkol premiér.

Dodal, že v takomto prípade ak bez akejkoľvek nóty príde stály výbor maďarského parlamentu a zasadne v Komárne, tak to považuje za nesprávne a narušuje to pokoj, ktorý je v slovensko-maďarských vzťahoch.

Bugár súhlasí, že to bol netaktný krok zo strany maďarského výboru. “Minimálne, ak by to oznámili napríklad výboru pre ľudské práva, tak o tom aspoň vieme (…) ale aby maďarský parlament tu vyslal svoj výbor a ani neoznámil, že idú rokovať o takej závažnej téme je nekorektné,“ uzavrel diskusiu Bugár.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM