Webnoviny - Svet

Premiér odkázal Šebejovi, že netreba mať ideologické klapky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Slovensko by pri rozhodovaní o ekonomických projektoch nemalo mať na očiach ideologické klapky, myslí si predseda vlády Robert Fico.

Reagoval tak na slová Františka Šebeja (klub Most-Híd), podľa ktorého treba pri projekte širokorozchodnej železnice zvažovať nielen ekonomické, ale aj geopolitické kritériá. „Po koľajniciach neprúdi len tovar, ale aj politický vplyv,“ varoval vo svojom príhovore k programovému vyhláseniu vlády na záver štvrtého rokovacieho dňa druhej schôdze parlamentu.

Slovensko sa začína hýbať, Česi majú zákazky

„Slovensko je členským štátom EÚ a NATO a bude si plniť záväzky voči EÚ a NATO. Ale to nám nemôže brániť, aby sme mali oči otvorené aj do iných krajín,“ vyhlásil Fico. Z tohto hľadiska je potrebné poobzerať sa po krajinách, kde sú výraznejšie hospodárske príležitosti ako v EÚ, konkrétne spomenul Ukrajinu, Ruskú federáciu, Čínu, Vietnam alebo Mongolsko.

Premiér upozornil, že najmä vo Vietname či Mongolsku sú vo významných funkciách ľudia hovoriaci plynule po slovensky či česky, pretože študovali na území Československa. „Kým my sa ťažko rozhýbavame, Čechom sa tam podarilo získať pomerne významné zákazky,“ povedal o Mongolsku s dodatkom, že „pre nás, pre vládu, ktorá je sociálno-demokratická, má svet štyri svetové strany.“

Vojenské útoky z cudziny nehrozia

Šebej ako predseda zahraničného výboru akcentoval aj potrebu revitalizovať investície do armády, ktoré sú hlboko pod dvoma percentami HDP. Práve k dosiahnutiu tejto hranice sa Slovensko zaviazalo pri vstupe do Severoatlantickej aliancie.

Fico na to povedal, že Slovensko je s výnimkou Ukrajiny obkolesené krajinami EÚ a NATO a nemá dôvod obávať sa vojenského útoku z cudziny. Obáva sa iného nepriateľa. „Je to armáda ľudí, ktorí sú nahnevaní, frustrovaní a sociálne napätí,“ priblížil. Zopakoval, že má ambíciu pokračovať v sociálnom dialógu a ľudí upokojovať, nie ich frustrovať.

Vo štvrtok príde na rad hlasovanie o programovom vyhlásení

Poslanci celú stredu strávili rokovaním o programovom vyhlásení vlády, o dokumente sa teda rokovalo už štvrtý deň. K programovému vyhláseniu už vystúpili takmer všetci z 34 písomne prihlásených poslancov, zostali už len József Nagy (Most-Híd) a Dušan Muňko (Smer-SD).

Po ich slovách vo štvrtok dostanú členovia snemovne možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne a potom príde na rad samotné hlasovanie.

Po hlasovaní o programovom vyhlásení sa na rad dostanú aj ďalšie body programu – novela zákona o zdravotnom poistení, rušenie trestnoprávnej imunity či znižovanie počtu poslancov zo 150 na 100, ako to navrhuje SaS.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM