Premiér Pellegrini požiadal prezidenta, aby neprijal demisiu Miroslava Lajčáka

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal prezidenta SR Andreja Kisku, aby neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Lajčák má aj naďalej premiérovu plnú dôveru. Oznámil to tlačový odbor úradu vlády.

Aktualizované

Šéf kabinetu v pondelok rokoval s Lajčákom aj s generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasom Gremingerom. Ten vyzdvihol Lajčákovu prácu aj pri príprave predsedníctva v OBSE, ktorého sa Slovensko ujme v januári. Greminger si želá, aby slovenské predsedníctvo OBSE viedol Lajčák. Šéfa slovenskej diplomacie považuje za najlepšie pripraveného na túto úlohu.

Pellegrini už v piatok vyhlásil, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a že sa ho pokúsi presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie. Poukázal vtedy aj na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike, okrem iného spomenul predsedníctvo v OBSE.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko.

Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Lajčák pred ani po rokovaní s premiérom o demisii s novinármi nehovoril. Povedal, že sa vyjadrí až po stretnutí s prezidentom. To sa má uskutočniť v utorok (4.12.).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR