Webnoviny - Svet

Premiér si na Slavíne pripomenul koniec II. svetovej vojny

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Oslavy konca II. svetovej vojny 9. mája sú na Slovensku zaužívané.

„Nevidím na tom nič zlé,“ reagoval predseda vlády Robert Fico po slávnostnom zhromaždení na bratislavskom Slavíne na skutočnosť, že svet si koniec II. svetovej vojny pripomína s výnimkou Ruska a niektorých postkomunistických krajín o deň skôr.

Na Slovensku je štátny sviatok tiež 8. mája. Fico pripomenul, že pri podpisovaní kapitulácia Nemecka bol časový posun.

„Ja by som v tomto nehľadal žiadne historické paralely,“ dodal s tým, že či to je ôsmeho alebo deviateho nie je dôležité. Dôležité je, že ľudia z celého Slovenska mali o dnešnú spomienku záujem.

Predseda vlády ďalej zdôraznil, že pokiaľ bude Smer v ústavných funkciách, bude zabezpečovať dôstojné oslavy, či už konca druhej svetovej vojny, oslobodenia Bratislavy, Slovenska, vypuknutia Slovenského národného povstania.

Príležitosť 67. výročia víťazstva nad fašizmom

„Toto sú míľniky našej histórie, ku ktorým bude vláda SR, ale aj NR SR zaujímať postoje, ktoré im patria,“ zdôraznil.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška povedal, že oslavy konca II. svetovej vojny sú „našim najemotívnejším sviatkom“. I keď bolo pred 67. rokmi porazené fašistické Nemecko, fašizmus porazený nebol.

Sme svedkami extrémneho nárastu neonacizmu, radikalizmu, terorizmu, všetkého, čo vyvoláva v ľuďoch po celom svete obavy, poznamenal. I keď tolerancia je spätá s demokraciou, voči týmto prejavom tolerantní nemôžeme byť.

Treba vrátiť najmä mladým ľuďom znalosť o tom, čo bola II. svetová vojna, čo bol fašizmus a boj proti nemu. Paška ďalej poznamenal, že i dnes kdekto hovorí rôzne o vzťahoch Európy a Ruskej federácie.

„Môžeme polemizovať, mať rôzne názory, ale nesmieme zabudnúť, že to, čo nás spájalo v boji proti fašizmu – hodnoty mieru, slobody a ľudského života – nás a Rusko spája naďalej,“ dodal.

Na dnešnom slávnostnom zhromaždení sa okrem predstaviteľov parlamentu, vlády, velenia armády zúčastnili i zástupcovia diplomatického zboru na Slovensku, odbojári či protifašistickí bojovníci.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM