Webnoviny - Svet

Premiéra komédie Rybárik kráľovský prvú októbrovú sobotu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. septembra (WN/PR) – Štúdio L+S pripravilo na 3. októbra dlhoočakávanú premiéru anglickej konverzačnej komédie Rybárik kráľovský. V réžii Vladimíra Strniska sa predstaví Emília Vášáryová, Milan Kňažko a Milan Lasica. Rybárik kráľovský nie je len klasická konverzačná komédia, ale aj elegantný príbeh, plný jemných javiskových detailov a drobností, z ktorých vzniká zmysluplný celok so všetkým, čo ku kvalitným inscenáciám v Štúdiu L+S patrí.

Čo sa stalo so vzťahom, ktorý mal 40-ročnú prestávku? A ako to vidí jeho sluha? Má právo žiarliť? A prečo? Láska je láskavejšia niekedy až na druhý pokus, ak ju nenecháte čakať príliš dlho. Ak je však rozdiel 40 rokov, fyzické opotrebovanie a telo si vypýta svoju daň. Aj o tom je komédia plná typického anglického humoru a manierov. Typický čierny britský humor, dialógy, ktoré majú neuveriteľné pointy, ironický, ale zároveň dojemný príbeh lásky dvoch starnúcich bývalých milencov, hlavne o tom je zručne napísaná konverzačná komédia Williama Douglase Homea, ktorá nás zavedie do lepšej spoločnosti, ktorá pri pohári miešaného koktejlu sidecar či rannej káve a toastoch s džemom rieši svoje osudové vzťahy a problémy.

Za jednoduchým príbehom úspešného spisovateľa Sira Cecila a jeho bývalky Evelyn, bohatej a nekonformnej vdovy, ktorí 40 rokov čakali na to, aby si po smrti Evelyninho manžela Reginalda, Cecilovho soka, konečne mohli vyznať lásku, sa skrýva metafora o nemožnosti lásky dvoch osôb, ktoré sa milujú. Metafora o tom, ako je dôležité neprepásť vo svojom živote šancu, pretože už žiadna ďalšia nemusí byť. Cecil v časoch mladosti, ktoré boli veľmi bujaré, intímne zblíženie svojou neurvalosťou pokazil a na staré kolená sa pokúša „opäť vstúpiť do tej istej rieky“. Obaja majú svoj podiel na stroskotaní ich dávneho vzťahu a potrebujú 40 rokov na to, aby si – napriek začiatočnej nervozite a hanblivosti – vyznali lásku. Príbeh sa však zamotáva, keď do ich vzťahu zasiahne Cecilov komorník Hawkins, ktorý má tiež zvláštny vzťah k svojmu pánovi.

V ich trojuholníku to iskrí, nálady sa striedajú od sarkastických slovných prestreliek až po romantické podobenstvá, napr. s rybárikom – vtáčikom, ktorého pozorovanie sprevádza celý Cecilov doterajší život. Žije ako on, samotárskym životom na brehu potoka, odkiaľ sa vydáva na „lov“ samičiek, aby sa zasa vracal späť do svojho hniezda a konce svojich milostných príbehov zaznamenával a dorozprával vo svojich knihách.

Humor má nekonečne mnoho podôb, ale jeho spoločným menovateľom je myslenie, pohrávanie sa s myslením, duchaplnosť, ale aj múdrosť. Anglická konverzačná komédia je v spôsobe humoru sokratovská, múdra, ale aj plná paradoxov, iskrenia ducha, krutého sarkazmu, hravej irónie a toto všetko vyvažuje až sentimentálnou láskavosťou a zhovievavosťou ku každodenným slabostiam človeka. V dnešnej dobe jednoduchých viet, tupých a hlúpych sloganov, je radosť z myslenia takmer záchranou civilizácie. Rybárik kráľovský je toho príkladom.

Rybárik kráľovský William Douglas Home

Preklad: Helena Strnisková Dramaturgia: Svetlana Waradzinová Réžia: Vladimír Strnisko

Hrajú: Cecil – Milan Kňažko Hawkins, jeho sluha – Milan Lasica Evelyn – Emília Vášáryová

Generálny reklamný partner Štúdia L+S: Slovnaft Generálny reklamný partner: PPC Power Hlavní reklamní partneri: Dolores, Eco Invest, CK Hydrotour Reklamní partneri: HUBERT J.E., Produkčný dom FORZA Mediálni partneri: TV Markíza, TV Bratislava, Slovenský rozhlas, Rádio Okey, Pravda, Markíza, Žurnál, Kam do mesta, port.sk, SITA, Zoznam.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM