Webnoviny - Svet

Premiérka chce presadiť opatrenia na ochranu bánk v SR

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová odcestuje na stredajšie rokovania do Bruselu s mandátom na vyjednávania, v rámci ktorých chce presadiť okrem iného aj opatrenie na zabránenie riešenia problémov bánk prostredníctvom ich dcérskych spoločností.

"Mám mandát od výboru NR SR zastávať veľmi jasné pozície Slovenskej republiky pri vyjednávaniach na summite,“ vyhlásila po stredajšom rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti Radičová.

Ochrana slovenských bánk

Slovensko sa podľa premiérky pokúsi na rokovaniach presadiť, aby si materské banky nemohli riešiť svoje problémy cez kapitál dcérskych bánk v ostatných krajinách. Tento návrh sa podľa jej slov už stretol aj s porozumením a podporou ostatných krajín. "Tento mechanizmus sa dopracúva a je pre nás tak prioritný a dôležitý, že sme tieto rokovania aj otvorili a verím, že sa dnes (v stredu – pozn. red.) na summite na takomto riešení aj dohodneme. Musíme si chrániť naše dcérske banky v Slovenskej republike,“ vyhlásila Radičová.

Nenavyšovanie záruk štátov

Okrem tohto opatrenia bude Slovensko podľa premiérky presadzovať nenavyšovanie záruk štátov, či postup, aby si banky riešili problémy predovšetkým vlastnými prostriedkami, a to prostredníctvom napríklad pozastavenia vyplácania dividend, či prostredníctvom dohľadu nad ich ziskom. Až následne by do riešenia problémov mohla vstúpiť vláda konkrétnej krajiny. V rámci rokovaní už podľa Radičovej existuje aj zhoda na tvrdej regulácii bánk, na kontrolách jednotlivých krajín, či na sankciách voči nim. Rovnako premiérka potvrdila aj dohodu na potrebe navýšenia základného kapitálu bánk na 9 %.

Otázna dohoda o Grécku

Otvorenou otázkou však podľa slovenskej premiérky zostáva problémové Grécko. "Je zrejmé, že bude musieť Grécko pristúpiť k znižovaniu dlhu, výraznejšie na spomínaných 120 % a na to budú nasledovať aj ďalšie opatrenia,“ povedala v stredu Radičová s tým, že riešenie má byť také, aby sa Grécko v roku 2020 vrátilo na finančné trhy. Slovenská premiérka pritom očakáva, že európski lídri by už v stredu mali uzatvoriť niektoré otázky. "Určite dospejeme k dohode na riešení programov pre krajiny, pre rekapitalizáciu bánk, tam nemám pochybnosť. Otázne zostáva, či dospejeme k dohode v samostatnom programe pre Grécko,“ povedala Radičová.

Zmeny v Lisabonskej zmluve

Slovensko je podľa Radičovej pripravené aj na prípadné zmeny v Lisabonskej zmluve, avšak za vopred stanovených podmienok. "Otváranie Lisabonskej zmluvy ako bianko šek neprichádza do úvahy, ale pokiaľ by bolo nutné kvôli krajinám v programe, kvôli tvrdým fiškálnym pravidlám a dodržiavaniu pravidiel, tak tu sme otvorení na diskusiu,“ konštatovala premiérka.

Slovensko hovorí nie

Jedným z jasných stanovísk Slovenska bude podľa premiérky aj postoj k prípadnému navýšeniu nového tzv. permanentného eurovalu, a to z prostriedkov prvého eurovalu. V tomto prípade bude Slovensko podľa Radičovej jednoznačne proti.

Časť stredajšieho rokovania európskeho parlamentného výboru bola neverejná. Podľa premiérky Ivety Radičovej si to vyžiadal súčasný stav rokovaní, keďže viacero otázok je stále otvorených.

Iveta Radičová by sa v stredu podvečer mala zúčastniť na neformálnom stretnutí členov Európskej rady a na summite eurozóny v Bruseli. Lídri krajín používajúcich spoločnú európsku menu budú na stretnutí diskutovať o riešení dlhovej krízy v eurozóne. Únia zvoláva ďalší summit po niekoľkých dňoch, keďže víkendová schôdzka lídrov v Bruseli skončila bez dohody na konkrétnom postupe.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM