Webnoviny - Svet

Premiéry slovenských filmov otvoria festival Hory a mesto

WEBNOVINY.SK

Pavol BarabášFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Festival Hory a mesto, ktorý sa dotýka ľudských osudov v extrémnych situáciách, sa bude konať od 6. do 10. apríla v bratislavskom Auparku. Už po dvanásty raz bude hostiť lezecké špičky všetkých generácií z dvoch kontinentov. Podujatie odštartujú v stredu o 19:00 premiéry troch slovenských filmov.

Dobrodružstvo, posúvanie hraníc odvahy, vášeň pre hory a horské športy. To všetko obsahujú filmy, ktoré sa budú premietať na filmovom horskom festivale Hory a mesto. Súťažná prehliadka filmov s horskou, adrenalínovou a environmentálnou tematikou z celého sveta je aj tento rok rozdelená do piatich sekcií: Zem, Voda, Skala, Sneh a Bicykle. Súťažné filmy bude hodnotiť medzinárodná porota v zložení: americký lezec Jesse Guthrie, nemecký filmár Kerim Jaspersen, slovenský kameraman Ľudo Hičár a nominantka za literárny fond, dramaturgička, scenáristka a pedagogička VŠMÚ Ingrid Mayerová.

Dvanásty ročník horského festivalu uvedie tento rok až 13 slovenských filmov, z toho tri v premiére v úvode podujatia. Domáce filmy podávajú nie len inšpiratívnu správu o Slovensku a jeho horských, vodáckych a mestských oblastiach, ale tiež predstavujú slovenskému publiku menej známe kúty sveta. „Je pozitívne, že umelecká úroveň slovenských filmárov, ktorí sa venujú takejto špecifickej tvorbe, stúpa. Som na nich doslova hrdá. Aj vďaka tomu, že spolupracujem s Vancouverským festivalom horských filmov vidím za rok veľa horských dokumentov, ktoré majú vysokú úroveň a som rada, že aj my máme dnes také filmy, ktoré v tomto kontexte obstoja,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii projektová manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

V premiére budú môcť návštevníci vidieť čerstvo dokončený dokument Rasťa Hatiara Dotknúť sa Denali. Režisér zdokumentoval expedíciu dvanástich Slovákov, ktorí vystúpili na najvyššiu, klimaticky najextrémnejšiu horu Severnej Ameriky Mount McKinley na Aljaške. Ďalšou premiérou bude uvedenie filmu Tatras Wild Ride v réžii Michala Babinca. Krátky film je o slovenských extrémnych kajakároch, bratoch Andrássyovcoch a Američanovi Bermanovi, na expedícii neprebádaného vodného toku Studený potok. Poslednou z trojice premiér bude snímka začínajúceho filmára Martina Grajciara s názvom Phantom, Cima Grande, ktorá zachytáva troch slovenských horolezcov na ťažkej lezeckej ceste na severnej stene Cima Grande v talianskych Dolomitoch.

Okrem spomínaných troch premiér na festivale uvedú napríklad aj film zo slovenského prostredia s názvom Nízke Tatry, srdce Slovenska režiséra Braňa Molnára zachytáva pohľad na Nízke Tatry očami rôznych ľudí ako sú bača, ornitológ, chatár alebo freeridista, ktorých spája krajina a príroda. Ďalej premietnu časozberný dokument Bratislava, ktorý prináša originálny pohľad na mesto a jeho okolie v réžii Braňa Molnára. Žánrovo rozmanitý film zo slovenského prostredia Jastrabka prináša režisér Jaroslav Matoušek. Príbeh je o Jastrabej veži vo Vysokých Tatrách. Pavol Barabáš, najoceňovanejší slovenský režisér, ktorý cez svoje filmy zoznámil svet so Slovenskom a naopak uvedie film o slovenských jaskyniach a jaskyniaroch s názvom Hľadači utajených svetov.

Známy dokumetarista predstaví tiež aj najnovší film zo svojej tvorby Mongolsko – v tieni Džingischána. Cestovateľský film je o putovaní krajinou mimo oficiálnych ciest. Pohľad na Afriku ponúkne film Expedícia k jazeru Kariba režiséra Petra Csonku. Film zachytáva výkony slovenských kajakárov, ktorí splavili rieku Zambezi od Viktóriiných vodopádov až po jazero Kariba. „Terén bol náročný, kamerová výbava ťažká a častokrát sme liezli po rozpálených afrických skalách. Bolo to fyzicky aj psychicky náročné,“ uviedol režisér filmu. Africkú tematiku predstavil vo svojom takmer hodinovom filme aj Martin Žilka, ktorého fotofilm Mamafrica je montážou mnohých záberov krajín Afriky. Dokument z nakrúcania Po stopách Mórica Beňovského predstaví Vlado Dudlák.

K jednej z najlepších amerických lokalít na horské bicyklovanie, do Colorada, zavedie divákov festivalu režisér Pavel Chrenčík. Jeho film s názvom Vytriezvenie do reality prináša okrem akčných záberov porovnanie so súčasnými možnosťami terénneho bicyklovania na Slovensku. Trinástku slovenských filmov uzatvára film Norberta Karnaya Immortale tempus. „Bolo to splnenie detského sna. Celé je to o tom, ako sa dokážete prekonať. Útek je už len hore. Musíte vydržať bolesť, hlad, smäd. Neprekonávate hory, skaly ale seba,“ uviedol režisér, ktorý predstaví na festivale prednášku, film a fotografie o lezení v amerických Yosemitoch na slávnej stene El Capitan.

„Hlavnou myšlienkou festivalu je prinášať hory k ľuďom do mesta a mestských ľudí inšpirovať. Nerobíme tak len prostredníctvom filmovej ponuky, návštevníci sa môžu aj priamo zapojiť do programu a zúčastniť sa jednotlivých akcií. Náš program je určený pre všetkých – tak pre profesionálnych cestovateľov, ako aj pre rodiny s deťmi a bežných, náhodných návštevníkov Auparku. Snažíme sa ich zaujať, nájsť v nich divákov festivalu Hory a mesto,“ dodala Natália Bokníková.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM