Ilustračný obrázok k článku PREPUKLO nekontrolovateľné zdražovanie: Susedné štáty zakročili! Naša vláda SPÍ?
17
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

PREPUKLO nekontrolovateľné zdražovanie: Susedné štáty zakročili! Naša vláda SPÍ?

Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Čo na to naše ministerstvo?

Zo Slovenska
Zo Slovenska

PREPUKLO nekontrolovateľné zdražovanie: Susedné štáty zakročili! Naša vláda SPÍ?

Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Čo na to naše ministerstvo?

Ilustračný obrázok k článku PREPUKLO nekontrolovateľné zdražovanie: Susedné štáty zakročili! Naša vláda SPÍ?
17
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zdražovanie prepuklo, susedné štáty zakročili, slovenská vláda spí. Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Richard Takáč k zvyšovaniu cien potravín.

Zvyšovanie cien

„Sme svedkami nekontrolovaného zvyšovania cien. Začalo sa to energiami, plynom a pokračuje to cenami potravín. Zvyšujú sa ceny pečiva, mlieka a mliečnych výrobkov a ďalších potravinárskych produktov. Mliekari v roku 2021 zvýšili reťazcom ceny v priemere o 4 až 5 %. Čo však spravili reťazce? Ceny pre zákazníkov zvýšili až o 15 %. Obdobná situácia nastala aj u pekárov. Pekári aktuálne z dôvodu zvyšujúcich sa vstupných nákladových položiek požadujú zvýšenie cien od reťazcov o 15 %. Je verejným tajomstvom, že obchodné siete sa vyjadrili, že akceptujú len 3 %,“ priblížil.

Podľa Takáča zvýšiť ceny tento rok potrebujú aj ostatní potravinári. Suroviny a energie idú hore, ich náklady na výrobu sa zvyšujú. Už teraz je potravinárom jasné, že reťazce za drahší tovar nebudú ochotné priplatiť a namiesto 15 až 20 % pristúpia len ku kozmetickému preplateniu nákladov.

Okolité krajiny zasiahli

Podčiarkol, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a vláda ako celok sa na situáciu len prizerá. „Neprebiehajú žiadne rokovania s reťazcami, ktoré by mali pri miliardových ziskoch prejaviť kus solidarity so zákazníkmi. Počúvame len alibistické výhovorky ministra, že rokovať o cenách sa nedá. Slovensko akútne potrebuje ministra, ktorý bude tvrdo presadzovať záujmy slovenských pôdohospodárov a potravinárov. Ministra, ktorý sa postaví za stabilizovanie cien potravín pre obyvateľov Slovenska,“ podčiarkol Takáč.

Upozornil, že okolité krajiny zasiahli. Maďarsko bude od februára regulovať ceny vybraných šiestich potravín. Rovnako od februára bude v Poľsku platiť nulová DPH na potraviny. Nehovoriac o znížení poľskej DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %.

Nižšia DPH

Pripomenul, že už pri prvých správach o zvyšovaní cien na svetových trhoch strana Smer–SD vládu varovala. „Od začiatku sme v parlamente chceli hovoriť o krokoch, ktoré treba podniknúť, ktoré má vláda pripravené, chceli sme vedieť, aké majú plány. Dnes je jasné, že plány nemali žiadne a slovenským pôdohospodárom a potravinárom ostane jediné – prizerať sa, ako ich cezhraničná konkurencia získava od vlády podporu,“ poznamenal.

Zdôraznil, že niekoľko mesiacov strana Smer-SD navrhuje znížiť DPH na vybrané potraviny. Zelenú naftu aj pre potravinárov, zvýhodnené úvery cez Slovenskú záručnú rozvojovú banku, zníženie cien energií, úpravu daňovo-odvodového zaťaženia. „A kým my navrhujeme riešenia, slovenská vláda sa potravinárom stavia chrbtom. Potvrdzuje to minimálna, takmer žiadna covidová pomoc či dokonca obrovská nula v pláne obnovy pre agrorezort,“ podčiarkol.

Prečítajte si aj

Na nákupy za hranice

Takáč dodal, že Slovákom v niektorých prihraničných okresoch sa už dnes oplatí vycestovať za nákupmi za hranice. Nečinnosťou vlády a MPRV sa nákupná turistika rozšíri aj do hlbších častí Slovenska. Okrem lacnejších potravín si totiž v Maďarsku či Poľsku natankujú aj lacnejšie palivo.

Reakcia ministerstva

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny má len krátkodobý efekt. Uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia podpredsedu opozičnej strany Smer-SD Richarda Takáča.

„Zo skúsenosti vieme, že zníženie DPH je len krátkodobý efekt a cena potraviny sa vráti za krátku dobu na pôvodnú výšku a vyššia marža skončí u obchodníkov,“ spresnil agrorezort s tým, že sleduje vývoj spotrebiteľských cien potravín, ako aj vývoj cien energií v súvislosti s dosahom na spotrebiteľské ceny potravín.

Vhodné opatrenia

„V súvislosti s vlnou zdražovania a dočasným zavedením nulovej DPH na potraviny zo strany Poľska a reguláciou cien vybraných potravín zo strany Maďarska zvažuje MPRV SR všetky možnosti vhodných opatrení. Chceme však pripomenúť, že oblasť spotrebiteľských cien, takisto ani výška DPH, nie sú v kompetencii MPRV SR,“ poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

„V tejto súvislosti dávame do pozornosti aj aktuálne prebiehajúcu výzvu 4.2 Program rozvoja vidieka SR na roky 2014 až 2020 Podpora pre investície na spracovanie/u­vádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov. Pre túto výzvu na podopatrenie 4.2 je alokovaných 170 miliónov eur a budú nimi podporené investície do technológií (najmä zariadenia, stroje, prístroje i laboratórne vybavenie) aj stavebné investície v jednotlivých odvetviach potravinárstva. Podporené budú investície vo výrobe, skladovaní aj odbyte,“ dodalo MPRV.

Zdražovanie základných potravín sa začalo
17
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín