Webnoviny - Svet

Prešiel celkom dobrý zákon, tvrdí Eugen Jurzyca

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Učitelia si od nového roka prilepšia k výplateBRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Prešiel celkom dobrý zákon, takto komentoval dnešné schválenie novely zákona o pedagogických zamestnancoch minister školstva Eugen Jurzyca.

„Táto novela vytvára lepší legislatívny priestor pre lepší profesijný rozvoj učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve,“ vyhlásil na dnešnom brífingu Jurzyca.

Tvrdí, že nový systém zníži formalizmus kreditového systému, keďže po novom bude môcť učiteľovi časť kreditov uznať aj riaditeľ.

Novela zavádza i povinnosť zverejniť, kto a za čo dostal kredity. Jurzyca verí, že to zvýši verejnú kontrolu.

Minister zároveň oceňuje, že novela od nového roka odstráni v súčasnom znení zákona demotivačné prvky. „Doteraz sa stávalo, že učitelia získali kredity, postúpili do vyššej triedy, ale znížil sa im plat. Novela zvyšuje rozdiely medzi platovými triedami tak, aby vzdelávanie bolo motivačné,“ poznamenal Jurzyca. Platy učiteľov sa zvyšujú v priemere o 5,7 percenta, nominálne zvýšenie je zhruba od 9 do 60 eur.

Odborári zostávajú v štrajkovej pohotovosti

Odborárov však ani schválenie novely nepresvedčilo a naďalej zostávajú v štrajkovej pohotovosti. „Nie je dobré, ak by sa na námestí rozhodovalo, koľko majú zarábať učitelia, lekári, sestričky, vojaci, policajti a vôbec štátni zamestnanci,“ konštatoval Jurzyca.

Hovorí, že pri rokovaniach o zákone argumentoval najmä porovnaním odmeňovania učiteľov na Slovensku a v zahraničí. Minister zároveň dúfa, že SDKÚ-DS bude mať vo svojom predvolebnom programe zvyšovanie platov učiteľov. “Som presvedčený o tom, že ak chceme mať dobré školstvo, inak to nepôjde,“ dodal Jurzyca.

Platové tarify učiteľov od januára stúpnu o dve percentá

Video: Odborári zostávajú v štrajkovej pohotovosti

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM