Webnoviny - Svet

Prešov zasiahla kalamita, stromy zničili sídliská

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 9. júla (WEBNOVINY) – Nedeľňajšia búrka v meste Prešov spôsobila materiálne škody, ich presná výška zatiaľ nie je stanovená, prvé odhady však prevyšujú 30 tis.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová. Bez elektrickej energie sú momentálne niektoré ulice v časti Šidlovec.

Dážď a ľadové kúpy zosilnené vetrom sa mestom Prešov prehnali v nedeľu večer okolo 18:45. Do terénu boli ihneď nasadení hasiči s technikou.

Epicentrom smršte bolo Sídlisko II a následne sa ničivá búrka prehnala aj Sídliskom III a mestskou časťou Šidlovec.

„Škody zatiaľ vyčíslené nie sú, no podľa predbežného monitoringu prevyšujú 30 tis. Komisia, ktorú bude mesto kreovať, vyčísli škody finančné a škody spoločenskej hodnoty,“ uviedla hovorkyňa mesta.

V mnohých prípadoch bola poškodená verejná zeleň, vietor vyvracal stromy aj s koreňmi, povytrhával dopravné značky, zábradlia, z viacerých bytových domov strhlo strechy. Najväčšie škody boli na Záhradnej ulici, na Sídlisku duklianskych hrdinov, poškodená je kaplnka pod Kalváriou aj chrám na Námestí Vasiľa Hopku na Sídlisku III.

Obrazom: Ničivá búrka v Prešove

Mesto ráta škody aj na svojom majetku. Poškodená je materská škola na Bajkalskej ulici, základná škola na Československej armády, zatiaľ však nie je známe, do akej miery strom poškodil skelet budovy. Búrka zasiahla aj ABC Centrum voľného času. Zariadenie pre seniorov Náruč bolo ešte predpoludním bez elektriny. Mesto bude v prípade potreby kontaktovať vodárne pri zabezpečení cisterien na pitnú vodu.

Hovorkyňa uviedla, že záchranné práce sa začali takmer okamžite po odznení búrky. Už o 20:00 boli na zasiahnutých miestach zástupcovia mesta, pracovníci spoločností Sadex a Záhrady Real, ktoré vykonávajú pre mesto čistiace práce a starajú sa o verejnú zeleň.

Okamžite sa pustili do odstraňovania následkov po kalamite, čistili cesty a chodníky. Popadané vŕby poškodili cyklistický chodník v časti Námestie Kráľovnej pokoja. Práce na sprejazdnení komunikácií ukončili v neskorých nočných hodinách okolo 2:30. Dnešný deň je slnečný, zatiaľ ďalšie dažde nehrozia.

Pracovníci dodávateľských spoločnosti, ktoré vykonávajú činnosti bežnej údržby pre mesto Prešov, sú momentálne v teréne. Všetky linky MHD sú prejazdné. Zabezpečená je priechodnosť na mestských komunikáciách a hlavné ťahy sú sprejazdnené bez obmedzení. Hovorkyňa radnice doplnila, že na tri dni prerušili kosenie mestských priestranstiev, spoločnosť Sadex momentálne vypomáha pri odstraňovaní kalamitnej situácie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM