Prešovčanka Elena oslávila svoje storočné jubileum: Sledujte, kto ju kedysi sobášil

Do rodiny dlhovekých v auguste pribudla ďalšia Prešovčanka. Elena Šafranková totiž oslávila svoje storočné jubileum. Prečítajte si jej životný príbeh.

Ilustračný obrázok k článku Prešovčanka Elena oslávila svoje storočné jubileum: Sledujte, kto ju kedysi sobášil
Zdroj: Mesto Prešov

Pani Elena sa narodila v auguste 1918 ako šieste z ôsmich detí. Po absolvovaní meštianky sa mladá Elena rozhodla študovať na učiteľskom ústave v Prešove. Po ukončení štúdia pred 2. svetovou vojnou dostala miesto v škole v Olejnikove (dnes okres Sabinov). V tom čase sa zoznámila so svojím budúcim manželom Štefanom, ktorý učil v neďalekej Ľutine. V roku 1942 sa mladý pár rozhodol uzavrieť manželstvo.

Zobášil ich Gojdič

„Ja som mala svojho kňaza v Prešove a Štefan svojho a tí sa prekárali, kto nás zosobáši. Biskupovi Gojdičovi sa to asi nepáčilo a predvolal si nás. Veľké bolo naše prekvapenie, keď sa nás spýtal či by nás nemohol zosobášiť on sám, vo svojej súkromnej kaplnke. Bola to pre nás veľká česť,“ spomína pani Elena.

Blahoslavený mučeník biskup Pavol Peter Gojdič bol jej katechetom a mladý pár navštevoval aj neskôr, keď obaja pôsobili v Ľutine ako učitelia. Dokonca v čase odpustovej slávnosti ich poprosil či by mohol byť u nich ubytovaný, čomu vďačne vyhoveli.

„S mojím Pištom sme prežili v manželstve viac ako 40 rokov. Pôsobili sme v Ľutine, vo Veľkom Šariši i v Prešove. Boli to stovky detí, ktoré sme učili,“ spomína pani Elena.

Recept nemá, ale…

Po odchode z Ľutiny sa presťahovala s manželom späť na rodného domu pod Kalváriu. Tam, na pozemkoch, kde jej otec Andrej Ivanovič, ktorý na východ Slovenska prišiel v roku 1905 z Bulharska, kedysi pestoval zeleninu, žije dodnes vo svojom rodinnom domčeku. Na miestach kde sa hrávala ako malé dieťa oslávila aj svoje 100-ročné jubileum. Okrem rodiny jej blahoželal aj viceprimátor Štefan Kužma.

Pani Elena hovorí, že žiadne recepty na dlhovekosť nemá, ale svojim žiakom i blízkym vždy radila: „Dobre sa učte, buďte pracovití, ctite si rodičov, žite poctivo a ďakujte pánu Bohu, že ste zdraví a šťastní.“ Zaujímavosťou je, že v Prešove tento rok dovŕšia 100 rokov ďalšie tri jubilantky.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk