Svet Zo zahraničia

Pretrhnutá priehrada zabíjala: Zanechala desiatky mŕtvych a stovky nezvestných

Počet obetí piatkového pretrhnutia priehrady na juhovýchode Brazílie vzrástol v nedeľu na najmenej 58 mŕtvych. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra AP s odvolaním sa na príslušníkov civilnej ochrany.

Ilustračný obrázok k článku Pretrhnutá priehrada zabíjala: Zanechala desiatky mŕtvych a stovky nezvestných
6
Galéria
Zdroj: TASR

Brazílske úrady predtým v nedeľu znížili bilanciu obetí nešťastia z 40 na 37 mŕtvych, pričom dôvod takejto zmeny vtedy neozrejmili. Nezvestných stále ostáva okolo 305 ľudí, píše agentúra DPA.

V nedeľu obnovili brazílski záchranári pátranie po možných preživších. Pátracie práce predtým na niekoľko hodín prerušili pre obavy, že pri bani na železnú rudu, kde k zmienenému nešťastiu došlo, by sa mohla pretrhnúť aj ďalšia hrádza.

Medzičasom stihli viac vyschnúť i niektoré zabahnené oblasti, do ktorých sa záchranárom nedalo dlho preniknúť. Existujú preto obavy, že počet obetí sa zrejme zvýši.

K nešťastiu došlo v piatok v štáte Minas Gerais, keď sa tam pretrhla priehrada pri bani na železnú rudu neďaleko mesta Brumadinho. Milióny ton bahennej masy, odpadu produkovaného pri ťažbe, následne zaplavili areál bane i priľahlú poľnohospodársku krajinu.

Do pátracích a záchranných prác nasadili desiatky vrtuľníkov. Zachrániť sa podľa sobotňajších údajov podarilo okolo 190 ľudí, 23 z nich hospitalizovali so zraneniami.

Príčina pretrhnutia 42-ročnej a 86 metrov vysokej priehrady, ktorú vlastní najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale, nebola bezprostredne známa. Firma tvrdí, že priehrada sa už vyraďovala z prevádzky, ale len nedávno prešla bezpečnostnými testami.

Takmer všetci nezvestní sú zamestnancami banskej spoločnosti. Bahenné more úplne zaplavilo jedáleň, v ktorej obedovali stovky robotníkov. Záchranári sa k tejto budove dosiaľ nedostali.

V Brazílii zabíjala pretrhnutá priehrada
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM