Michal Majer Rôzne

Prevratné novinky v stomatológii!

Ak máte napriek dobrej ústnej hygiene zvýšenú kazivosť zubov, zaostrite svoju pozornosť na dnešný príspevok. Zo sveta stomatológie totiž prichádzajú novinky, ktoré vás iste zaujmú...

Vakcína na zuby Ide o výsledok 25– ročného úsilia anglických vedcov z Guys Hospital v Londýne. Bezfarebná vakcína v kvapalnom stave bez akejkoľvek chuti sa opakovane nanesie na zuby. Zaručuje ich odolnosť proti zubnému kazu približne na štyri mesiace. Samozrejme, pravidelná zubná hygiena musí byť zachovaná.

Ako funguje? Aktívnymi zložkami tejto zubnej vakcíny sú protilátky, ktoré sa viažu na baktérie spôsobujúce zubný kaz a zamedzujú im, aby začali pôsobiť na zub. Keď sú tieto mikróby odplavené, je menšia pravdepodobnosť, že zub bude napadnutý kazom.

Zaujímavosťou je, že danú vakcínu vyrábajú z geneticky modifikovaných rastlín tabaku. Na výrobu jednej vakcíny je potrebných 8 malých výhonkov alebo jedna veľká odrastená rastlina tabaku. „Ide o prvú účinnú terapeutickú látku na humánne využitie vyrobenú z geneticky modifikovaných rastlín…!“, udáva zdroj The European Food Information Council.

Jej prevrat spočíva aj v tom, že doposiaľ sa u vakcín počítalo len s vnútrožilovou aplikáciou do krvného obehu, ale tu prichádza novinka v aplikácii vakcíny orálnou cestou nanášaním priamo na zuby. Momentálne ju môžu pacientovi podať len dentisti, ale neskôr sa v stomatologických kruhoch počíta aj s pohodlnou domácou aplikáciou.

Posvieťme si bližšie na zubný kaz! Ide o ochorenie tvrdých zubných tkanín, ktoré sa prejavuje rozpadom zubnej skloviny a zuboviny. Spôsobujú ho tzv. kariogénne mikroorganizmy Streptococcus mutans a Streptococcus sobrinus, ktoré menia cukor a iné uhľohydráty zo zubného povlaku na kyseliny (napr. kyselinu mliečnu, kyselinu propiónovú, kyselinu valérovú). Tieto kyseliny znižujú pH dutiny ústnej.

Kritická hodnota pre rozpúšťanie – demineralizáciu skloviny je 5,2 až 5,7, pre zubovinu 6,3 až 6,7. Ďalším faktorom vzniku zubného kazu je skladba potravy a jej frekvencia. Bolesť zuba začína v okamihu, keď kaz prenikne k vrstve zuboviny, ktorá leží pod sklovinou. Bolesť je prechodná, prichádza pri jedení alebo pití horúceho, studeného, či sladkého. Pri postupe kazu do hĺbky sa mikroorganizmy dostávajú do zubnej drene a vzniká jej zápal. Bolestivosť je trvalá a poškodenie zubnej drene nezvratné.

Revolučná novinka – ošetrenie zubu laserom! Áno, aj v stomatológii ide vývoj a napredovanie míľovými krokmi dopredu, preto je dnes už možné ošetriť zubný kaz aj laserom. Pravdaže, momentálne zatiaľ len vo vybraných ambulanciách. Ide však o ďalšiu skvelú novinku, ktorú mnohé z nás určite uvítajú!

Ako to funguje? Ide o bezkontaktnú metódu pomocou laserových lúčov, vďaka ktorým je možné nielen zub vyvŕtať, ošetriť, ale poškodené miesto i vydezinfikovať. Výhod to má teda hneď niekoľko. Ide o bezbolestný zákrok, pacient sa pri ňom cíti komfortne. Nepočuť nepríjemný zvuk a necítiť ani žiadne vibrácie a tlak ako je to pri klasickom vŕtaní zubu stomatologickou vŕtačkou.

Odstráni sa vždy len poškodená časť zuba, zdravé tkanivo ostáva. Zo zuba sa teda neodstraňuje viac ako je skutočne potrebné. Laser zároveň zničí spomínané baktérie, ktoré spôsobili zubný kaz a vyvŕtané vnútro zuba skvelo ošetrí. Laserový lúč vo všeobecnosti výrazne znižuje riziko bakteriálnej infekcie a keďže zubný kaz je práve spojený s bakteriálnou infekciou, okrem odstránenia kazových tkanív dochádza aj k úplnej dezinfekcii, čím sa mnohonásobne zlepšuje prognóza takto ošetreného zuba do budúcnosti.

Neobávajte sa, ide o bezpečnú technológiu! Účinná oblasť laseru sa nachádza len 2 mm pred koncom aplikátoru, čo umožňuje pracovať s nevídanou presnosťou a minimálnym rizikom poškodenia okolitého zdravého tkaniva.

Vodička na sfarbenie… Aby mal lekár skutočnú istotu, že odstránil laserom z ošetrovaného zuba všetko poškodené zubné tkanivo, používa sa na to tzv. detekčný roztok. Ide o tekutinu, ktorá sa nakvapká na zub a pokiaľ miesto zružovie, je potrebné vŕtať a čistiť ďalej. Pokiaľ nie, práca v tomto smere je ukončená.

Ochranné prvky práce s laserom Základným bezpečnostným opatrením je ochrana zraku pacienta a ošetrujúceho personálu špeciálnymi ochrannými okuliarmi. Rovnako sa používa aj špeciálna ochranná blana, ktorá sa natiahne na ostatné zuby, ktoré sa neošetrujú. Už jej samotného názvu vyplýva, že plní ochrannú funkciu, aby sa laserovým lúčom nezasiahol iný ako ošetrovaný zub. Zároveň zaručuje suchosť pri pracovaní zo zubom, čo je dôležité hlavne pri následnej výplni zuba bielou plombou.

Na aké úkony možno použiť laser?

  • na spomínané odstránenie zubného kazu
  • všetky zákroky v koreňovom kanáliku a na kostiach
  • na komplikované extrakcie zubov
  • bielenie zubov
  • ošetrenie zápalu ďasien
  • na pečatenie zubov
  • na zákroky na slizniciach, sklovine a dentíne
  • na eliminácia nutnosti aplikácie lokálneho anestetika
  • pri kozmetickej stomatológii

Platba Nuž, za komfort si treba zaplatiť a platí to aj v tomto prípade. Každé stomatologické centrum má síce vlastné ceny za laserové ošetrenie zubov, avšak vo všeobecnosti treba počítať s niekoľkými desiatkami eur. Takúto službu poskytujú zatiaľ na Slovensku len obmedzene v niekoľkých mestách, napr. v Bratislave, či v Novej Dubnici. Aj napriek tomu však mnohé z nás iste teší, že moderná stomatológia nadobúda vďaka spomínaným novinkám opäť trošku krajšiu, novú tvár a pre nás zase zaručuje krajší úsmev…!

Autor: Ema Zdroj: diva.sk Článok nájdete aj [link=http://www­.diva.sk/clanok/27679/pr­evratne-novinky-v-stomatologii/]TU[/lin­k]

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM