Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Prezident Andrej Kiska: Podpísal zmenu ústavy umožňujúcu rušiť amnestie

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu Ústavy SR, ktorá dáva parlamentu kompetenciu rušiť protiprávne amnestie a individuálne milosti prezidenta.

Ilustračný obrázok k článku Prezident Andrej Kiska:  Podpísal zmenu ústavy umožňujúcu rušiť amnestie
Zdroj: TASR

Ak bude zmena ústavy zverejnená aj v Zbierke zákonov, poslanci NR SR môžu pristúpiť k zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.

Koniec amnestií?

„Po skoro dvadsiatich rokoch sa pôsobenie nemorálnych Mečiarových amnestií blíži ku koncu. Chcel by som oceniť všetkých tých, ktorí za tým stoja. Chcel by som oceniť poslancov NR SR, že sa napriek rôznym nezhodám na záver všetci stotožnili s tým, že skutočne treba zmeniť ústavu, a podpísali ústavný zákon. Chcem ale oceniť aj veľkú podporu verejnosti, odborníkov, všetkých tých, ktorí stáli za tým, že sa vyvinul celospoločenský tlak,“ povedal Kiska.

Budú rokovať

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár už povedal, že uznesenie, ktorým parlament zruší amnestie Mečiara z roku 1998 a milosť Kováča svojmu synovi, je už pripravené. „Už som videl vyčistený návrh uznesenia. Je to vládny návrh, ale o ďalšom postupe budeme rokovať. Nie sme úzkoprsí, nám záleží na výsledku. Úžitok z toho musí mať spravodlivosť,“ deklaroval Bugár.

Aby sa o uznesení začalo rokovať, musí o to požiadať aspoň 30 poslancov. Na jeho schválenie je potom potrebných minimálne 90 hlasov. Ak plénum amnestie takýmto uznesením zruší, preverí ho ešte Ústavný súd SR, a to do 60 dní.

Rozhodne Ústavný súd

Zmena ústavy dáva parlamentu kompetenciu zrušiť amnestie či individuálne milosti prezidenta, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu, a prináša pravidlo, že zrušenie amnestií či milosti musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Za novelizáciu ústavy hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽaNO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM