Webnoviny - Svet

Prezident Gašparovič ocenil prínos samospráv v období krízy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič dnes prijal na tradičnom novoročnom stretnutí predstaviteľov Združenia miest a obcí.

Ocenil prínos samospráv v čase prekonávania dôsledkov krízy. I keď nie všetko sa stopercentne darí, je presvedčený, že obce a mestá sú základom prosperity a fungovania solidárnosti v štáte.

Prezident sa vrátil aj k navrhovanej zmene financovania samospráv, ktorú chcel presadiť rezort financií. Aj keď je podľa hlavy štátu zmena potrebná, navrhnutý model nebol s predstaviteľmi samosprávy konzultovaný a preto je rád, že nakoniec nebol prijatý.

Nedostatky vidí vo vymedzení právomocí samospráv a štátu, predovšetkým v absencii účinného systému vyrovnávania sociálno-ekonomických rozdielov regiónov. „Bude veľkou úlohou, aby sme odstránili veľké ekonomické rozdiely v jednotlivých regiónoch,“ zdôraznil. Uplynulý rok nebol pre samosprávy jednoduchý a „sme si vedomí, že ani v tomto roku to nebude ľahké“, povedal predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.

Výpadky vo financiách neustále nútia samosprávy korigovať rozvojové programy. Krajinu čakajú predčasné parlamentné voľby, od ktorých podľa Dvonča samosprávy očakávajú stabilitu a zodpovednosť pri riešení domácich i medzinárodných problémov. ZMOS sa v súčasnosti pripravuje na rokovania s parlamentnými stranami a pripravuje vlastné námety, ktoré sa týkajú rozvoja spoločnosti a najmä miestnej územnej samosprávy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM