Webnoviny - Svet

Prezident odvolá celú vládu a hľadá riešenia

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Slovenská republika schválila zmeny v eurovale

Parlament i vláda schválili predčasné voľby

Poslanci odvolali Richarda Sulíka z funkcie predsedu NR SR

Reformu daní a odvodov vláda zmietla zo stola

OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej

František Šebej vystúpil z OKS

Sociológ: Radičová mala váhu ako premiérka, ale o to prišla

Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová po viac ako polhodinovom stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom odišla z Prezidentského paláca bez toho, aby sa vyjadrila pre médiá.

Prezident Ivan Gašparovič následne oznámil, že sa rozhodol odvolať celú vládu.

Ako povedal na dnešnom brífingu po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, v pondelok zvolá predsedov parlamentných strán, aby sa dohodli na ďalších krokoch. Nevylúčil ani možnosť úradníckej vlády.

„Ak by bol scenár taký, že pani predsedníčka by bola abdikovala, mojím listom by som ju bol poveril s celou vládou, aby viedla vládu až do vymenovania novej vlády. Keďže článok 115 Ústavy SR hovorí, že národná rada odvolá vládu a vláda je zodpovedná podľa ústavy národnej rade a nie prezidentovi, ďalšia veta hovorí, že prezident vládu odvolá. To znamená, že toto teraz bude nasledovať. Odvolám vládu a budem musieť menovať novú vládu, poveriť niekoho, aby ju zostavil a musí prejsť celý ten proces menovania vlády,“ konštatoval prezident.

Zdôraznil, že Radičová ho dnes zároveň informovala, že „na vláde bolo jednoznačne rozhodnuté, že nepodá demisiu, ale že ju podá celá vláda.“ Preto sa prezident rozhodol, že v pondelok doobeda zvolá predsedov všetkých parlamentných strán, aby sa dohodli na ďalších krokoch.

„Či niekto bude schopný zostaviť vládu, ktorá by mala byť samozrejme väčšinová, alebo či sa dohodnú aj na vláde menšinovej. Inak ďalší krok je, že prichádza do úvahy, aby som sám zostavil úradnícku vládu,“ dodal Ivan Gašparovič. Prezident premiérke poďakoval za „všetko úspešné a prospešné, čo urobila pre Slovensko“ a dodal, že sa ešte určite raz stretnú.

„Pani premiérka išla k sebe a ja som šiel k sebe“

Na otázku, prečo nemali spoločnú tlačovú besedu s premiérkou, odpovedal, že „pani premiérka išla k sebe a ja som šiel k sebe, takže sme nemohli byť spolu.“ Ako dodal, „pre túto situáciu, ktorá vznikla, bolo by bývalo najlepšie, keby pani premiérka bola abdikovala a bola by ďalej viedla túto vládu, samozrejme okrem tých ministrov, ktorých sama namietala, až do vymenovania novej vlády.“

Gašparovič tiež médiá informoval, že o situácii dnes ráno rokoval s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom a ešte dnes sa s hlavou štátu chcú stretnúť predstavitelia KDH.

Premiérka Iveta Radičová pravdepodobne nebude hovoriť pred médiami o dnešnom stretnutí s hlavou štátu Ivanom Gašparovičom, kým on nerozhodne o ďalších krokoch po nevyslovení dôvery vláde v parlamente. „Treba si počkať na konečné rozhodnutie prezidenta,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca premiérky Rado Baťo.

Išlo o prvé stretnutie premiérky s prezidentom po jeho predčasnom návrate zo zahraničnej služobnej cesty, pre ktorý sa rozhodol po tom, čo parlament vláde nevyslovil dôveru.

Prezident môže s odvolávaním čakať

Prezident Ivan Gašparovič musí po vyslovení nedôvery vládu odvolať, lehotu pre tento krok však ústava nerieši. Uviedol to pre agentúru SITA Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva SAV s tým, že tento prípad nie je tak presne riešený ako pri podaní demisie vlády. „Ak prezident prijme demisiu vlády, poverí ju vykonávaním jej funkcie až do vymenovania novej vlády,“ konštatuje ústava.

Prezident odvolá vládu, o novej chce rokovať

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM