Webnoviny - Svet

Prezident opäť odmietol podpísať Žitňanskej novelu o sudcoch

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič v stredu nepodpísal novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá mení voľby do súdnej rady tak, ako to navrhuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Poslanci o osude už raz ním nepodpísanej normy rozhodovali 29. novembra a prezidentovo veto prelomili bez toho, aby prihliadli na jeho výhrady. Od 1. januára 2012 bude teda účinná bez ohľadu na podpis hlavy štátu.

Sudcovia tak aj napriek nesúhlasu prezidenta budú členov súdnej rady voliť na základe regionálneho princípu. Sudcovia v každom kraji tak budú do súdnej rady voliť po jednom členovi. Doteraz ich volili spoločne, viacerí členovia rady teda mohli pochádzať z toho istého kraja, po novom bude každý kraj jednomandátovým volebným obvodom.

Sudcovia môžu prísť o talár

Novela zároveň obnovuje pravidelné päťročné hodnotenia sudcov, ktoré sú v súčasnosti zrušené. Sudcu, ktorého hodnotenie ukáže nedostatky, opätovne ho zhodnotia po roku. Keď sa preukáže, že sudca stratil odbornú spôsobilosť byť sudcom, môže prísť o talár.

Nové znenie zákona zavádza aj ročný štatistický výkaz sudcu ako podklad pre hodnotenie, v ktorom by sa sledovala výkonnosť sudcu v ním vybavovanej agende. Výkaz sa má každoročne zverejňovať.

Vo vzťahu k disciplinárnemu konaniu mal byť zavedený náhodný výber disciplinárneho senátu pre každé disciplinárne konanie. Tým by sa podľa Žitňanskej výrazne obmedzilo riziko zneužitia disciplinárneho konania. To považuje za základný predpoklad pre naplnenie požiadavky, aby disciplinárne konanie bolo v opodstatnených prípadoch efektívnym nástrojom očisty súdneho stavu. Aby bola možná aj občianska kontrola disciplinárnych senátov, mal by byť ich zoznam zverejnený na internete, rovnako aj databázy predsedov a členov disciplinárnych senátov zvolených súdnou radou.

Súdnej rade predsedá z titulu funkcie predseda Najvyššieho súdu SR, ktorým je v súčasnosti Štefan Harabin. Po troch členoch do rady nominuje prezident, parlament a vláda, ôsmich si volia sami sudcovia.

U prezidenta neprešli ani zmeny v miestnych daniach a poplatkoch

Prezident opätovne nepodpísal novelu zákona o miestnych daniach a poplatkoch, ktorú po jeho vetovaní plénum Národnej rady SR schválilo 29. novembra.

Podpis hlavy štátu pod normu nepribudne ani napriek tomu, že poslanci pri hlasovaní odsúhlasili odloženie zmien v miestnych daniach a poplatkoch o rok tak, ako to prezident navrhoval. Novela, ktorá nadobudne účinnosť 1. decembra 2012, bude v Zbierke zákonov zverejnená bez podpisu prezidenta.

Podľa nového znenia sa ustanoví jedno spoločné priznanie k tým miestnym daniam a poplatku, ktoré majú ročné zdaňovacie obdobie. Táto zmena by sa mala týkať dane z nehnuteľností, dane za psa, dane za predajné automaty či dane za nevýherné hracie prístroje. Ministerstvo financií v novele navrhlo aj redukciu druhov zdaňovaných pozemkov. Na základe novely sa zníži počet druhov pozemkov z ôsmich na päť. Rovnako ministerstvo navrhlo v záujme odstránenia súčasného nerovnomerného daňového zaťaženia daňovníkov priamo v zákone upraviť násobok najnižšej sadzby dane zo stavieb na 10-násobok, a to postupne pri zmene sadzieb dane.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM