Webnoviny - Svet

Prezident podpísal zákon upravujúci tohtoročný rozpočet

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič v utorok podpísal novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2010, ktorú Národná rada SR schválila 30. novembra. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Marek trubač. Na hotovostnej báze novela štátneho rozpočtu na tento rok počíta s navýšením deficitu o 794 mil. eur na 4,54 mld. eur. Naplánovaný deficit verejnej správy vo výške 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2010 sa totiž podľa ministerstva financií ukázal ako nereálny. Súčasný odhad tohtoročného deficitu je vo výške 7,84 % HDP.

Bilanciu podľa rezortu financií zhoršuje predovšetkým negatívnejší vývoj daňových príjmov, ako sa pôvodne predpokladalo. Ich výpadok je vo výške 620,5 mil. eur. Ďalších 43,5 mil. eur predstavuje výpadok nedaňových príjmov. Výdavky je podľa rezortu financií nevyhnutné navýšiť o 200 mil. eur, najmä na financovanie škôd spôsobených povodňami, na zníženie deficitu starobného poistenia a na sociálnu politiku.

Parlament pôvodne schválil na rok 2010 rozpočet s celkovými rozpočtovanými príjmami na úrovni 12,531 mld. eur a s celkovými výdavkami v sume 16,277 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu tak mal dosiahnuť 3,746 mld. eur. Vlani pritom štát hospodáril so schodkom na úrovni 2,791 mld. eur. Nový minister financií Ivan Mikloš však už po svojom nástupe avizoval, že rozpočet v schválenom znení je nereálny a bude ho potrebné revidovať.

Zákon roka, ako sa hovorí zákonu o štátnom rozpočte, sa na Slovensku upravuje druhý rok v poradí. K podobnému kroku totiž pristúpilo ministerstvo financií aj vlani ešte pod vedením Jána Počiatka, kedy navýšilo deficit na rok 2009 na vyše trojnásobok z pôvodných 1,009 mld. eur na 3,127 mld. eur. Minulý rok sa pritom zákon upravoval po deviatich mesiacoch jeho účinnosti a podľa vtedajšieho vedenia ministerstva revízia reagovala na výraznejšie spomalenie výkonnosti ekonomiky v dôsledku kulminácie globálnej krízy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM