Webnoviny - Svet

Prezident poverí R. Fica zostavením vlády zrejme vo štvrtok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Slovenský prezident Ivan Gašparovič pravdepodobne poverí predsedu Roberta Fica, ktorého Smer-SD zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách obrovským náskokom, zostavením vlády vo štvrtok.

Prezident by tak mal urobiť po tom, ako sa Fico stretne s lídrami pravicových strán za okrúhlym stolom. Prezident sa na tomto termíne dohodol so šéfom Smeru.

Gašparovič v utorok prijal aj predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, s ktorým sa dohodol na termíne ustanovujúcej schôdze novozvolenej Národnej rady SR. Noví poslanci sa prvýkrát v parlamente stretnú 4. apríla. Poslanecký sľub zložia spolu s predstaviteľmi novej vlády aj dvanásti náhradníci za členov končiacej vlády Ivety Radičovej – svorne po troch za členov vlády z SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd 31. marca pred veľkonočnými sviatkami. Ich mandát potrvá do vymenovania novej vlády.

Hodnotilo sa aj bývalé funkčné obdobie

Utorkové stretnutie prezidenta a dosluhujúceho predsedu národnej rady nebolo len o termíne ustanovujúcej schôdze, ale aj o hodnotení uplynulého funkčného obdobia, o jeho kvalite, o prijatých rozhodnutiach a o spoločnom želaní, aby sa do parlamentu vniesol rozmer inej politickej kultúry, akej sme boli svedkom v tomto volebnom období, uviedol Hrušovský.

„Slovensko je v zložitom období, uvedomujeme si, že budeme musieť prijímať rozhodnutia, ktoré budú presahovať volebné obdobie aj tohto novozvoleného parlamentu,“ skonštatoval Hrušovský.

Tak ako prezident, aj on pripomenul, že v tomto funkčnom období bude Slovensko jednou z predsedajúcich krajín EÚ, čo je podľa jeho slov zodpovednosť, ale súčasne aj výzva.

Výzva, aby Slovensko osvedčilo dostatočnú politickú, občiansku ale aj štátnickú pripravenosť na zvládnutie všetkých najdôležitejších úloh, a aby občania mali nielen pocit, ale aj presvedčenie, že Slovensko je krajinou, ktorá je schopná riešiť nielen domáce, ale aj európske problémy.

Hrušovský na záver brífingu dodal, že po už spomínanom stretnutí, ktoré Fico zvolal na štvrtok, chce po dohode s ostatnými predsedami politických strán zvolať rokovanie, na ktorom, ako mu z rokovacieho poriadku vyplýva, pripraví úvodné rokovanie ustanovujúcej schôdze. Ako poznamenal, chce prediskutovať počet parlamentných výborov, počet podpredsedov národnej rady, či to, aké bude prerozdelenie parlamentných výborov medzi koalíciu a opozíciu.

Zloženie sľubu

Sľubom sa poslanci zaväzujú k vernosti Slovenskej republike a k tomu, že svoje povinnosti budú plniť v záujme jej občanov. Poslanec ďalej sľubuje dodržiavať Ústavu SR a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.

Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR, povie "sľubujem“ a podá ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému (KDH), ktorý až do zvolenia nového šéfa NR SR ustanovujúcu schôdzu povedie.

Keďže Hrušovský bol ako predseda parlamentu znovuzvolený za poslanca, sľub zloží ako prvý do rúk jedného z podpredsedov parlamentu. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou znamenajú stratu mandátu.

Poslanci utvoria kluby a zvolia si predsedu NR SR

Po zložení sľubu by mali noví poslanci následne schváliť volebný poriadok, podľa ktorého sa budú riadiť pri hlasovaní o obsadení jednotlivých postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov, až potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby.

Po utvorení poslaneckých klubov budú poslanci tajne voliť nového predsedu parlamentu, ktorý potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Po zvolení mu Hrušovský odovzdá riadenie schôdze. Následne bude snemovňa voliť svojich podpredsedov, aj oni na získanie funkcie potrebujú nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov.

Zákonodarcovia potom budú hlasovať o vytvorení parlamentných výborov a voliť ich predsedov. Na zvolenie predsedov výborov je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov. Po skončení ustanovujúcej schôdze sa parlament pod novým vedením bude môcť ujať svojej zákonodarnej a ústavodarnej funkcie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM